لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۳۳
معاون وزیر نفت ایران روز پنج‌شنبه، ۲۴ اسفندماه، همزمان با افتتاح واحد بنزین‌سازی جدید در پالایشگاه امام خمینی شازند اعلام کرد که میزان «تولید و مصرف بنزین در ایران برابر شد».

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ضیغمی، معاون وزیر نفت، همزمان با افتتاح این واحد جدید در پالایشگاه شازند بدون اشاره به ظرفیت کنونی تولید بنزین ایران اعلام کرد که «در سال جاری تولید بنزین کشور در پالایشگاه‌ها با میزان مصرف برابر شد».

او همچنین اشاره کرد که «با افتتاح فازهای جدید پالایشگاه‌های تبریز، لاوان، اصفهان و بندرعباس در آینده‌ای نزدیک رقم تولید بنزین به ۷۰ میلیون لیتر خواهد رسید».

آقای ضیغمی گفت که با افتتاح این واحد جدید در شازند تولید بنزین در این پالایشگاه از هشت میلیون به ۱۶ میلیون لیتر افزایش یافته است. به گفته وی، بنزین تولیدی در این واحد بر اساس استاندارد یورو ۴ و یورو ۵ است.

مصطفی کشکولی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پنجم اسفندماه در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا اعلام کرده بود که مصرف بنزین در ۱۰ ماهه اول سال ۱۳۹۱ به سطح ۶۳.۲ میلیون لیتر در روز رسید که نسبت به سال ۹۰ حدود ۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اما بر اساس گزارش خبرگزاری‌های داخلی، مصرف بنزین در پایان سال حتی بیشتر از این میزان بوده است. خبرگزاری فارس ۱۵ اسفندماه گزارش داد که همزمان با روزهای پایانی سال متوسط مصرف بنزین کشور به ۶۶ میلیون لیتر رسیده است.

در همین حال علیرضا ضیغمی در ابتدای اسفندماه سال جاری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا «با اشاره به این ‌که در ابتدای امسال تولید بنزین ۴۵ میلیون لیتر در روز بود» گفت: «طبق برنامه باید این رقم تا پایان امسال به ۶۰ میلیون و در سال آینده به ۷۰ میلیون لیتر در روز افزایش یابد.»

خبر خودکفایی در تولید بنزین در حالی است که این مقام وزارت نفت در ابتدای ماه جاری با اعلام این‌ که با تولیدی ‌شدن آخرین طرح پالایشگاهی امام خمینی تولید بنزین کشور به ۶۱ میلیون لیتر در روز افزایش خواهد یافت اذعان کرده بود که «متاسفانه در حال حاضر مصرف روزانه بنزین کشور ۶۳ میلیون لیتر در روز است» که با احتساب این رقم، باز هم روزانه دو میلیون لیتر اختلاف تولید و مصرف وجود دارد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، نیز بعد از افتتاح واحد جدید پالایشگاه شازند اعلام کرد که «دیگر واردات بنزین معنی ندارد».

ایران که تا سال ۲۰۰۹ حدود ۴۰ درصد بنزین مصرفی خود را از خارج وارد می‌کرد، به دنبال تحریم بنزین ایران توسط آمریکا شروع به استفاده از واحدهای پتروشیمی به جای پالایشگاه برای تولید بنزین کرد، موضوعی که با واکنش بسیاری از کار‌شناسان و نمایندگان مجلس روبه‌رو شد که کیفیت بنزین پتروشیمی را مورد انتقاد شدید قرار دادند.

خبر خودکفایی در تولید بنزین در حالی است که ۱۵ اسفندماه سال جاری نیز مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران اعلام کرد که تا پایان سال جاری میزان تولید بنزین پتروشیمی‌ها به ۵ میلیارد لیتر (روزانه ۱۳.۶ میلیون لیتر) خواهد رسید.

به عبارتی هم اکنون، حتی با احتساب بنزین تولیدی واحد جدید شازند، بیش از۲۲.۵ درصد از بنزین تولیدی داخل به جای پالایشگاه‌ها از طریق واحدهای پتروشیمی انجام می‌پذیرد و، بر اساس گزارش‌ها، هنوز ایران مقداری از بنزین مورد نیاز خود را از خارج تامین می‌کند.
XS
SM
MD
LG