لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۵

«رکوردزنی ایران»: تولید چهار میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی در ماه اوت


اداره اطلاعات انرژی آمریکا در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود می‌نویسد که تولید نفت و میعانات گازی ایران در ماه اوت گذشته، مرداد و شهریور، سال جاری به رقم چهار میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه رسیده که بالاترین رقم از سال ۱۹۸۰ به این سو است.

میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک است که از میادین گازی به دست می‌آید. ایران هم اکنون تقریبا کل میعانات گازی خود را از میدان پارس جنوبی تولید می‌کند.

بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید روزانه نفت و میعانات گازی ایران در ماه اوت نسبت به ماه مشابه در سال گذشته حدود ۸۵۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

تاکنون بیشترین رقم تولید نفت و میعانات گازی ایران با چهار میلیون و ۱۳۵ هزار بشکه، مربوط به سال ۲۰۰۵ می‌شد، زمانی که محمود احمدی‌نژاد دولت را از محمد خاتمی تحویل گرفت.

در گزارش تازه ارقام جداگانه‌ای برای تولید نفت خام و میعانات منتشر نشده، اما با توجه به تولیدی ۵۶۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی ایران، رقم خالص تولید نفت خام کشور باید حدود ۳.۶ میلیون بشکه در روز باشد که با آمارهای اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی نیز تطابق دارد.

سهم چشمگیر میعانات گازی در کل تولید نفت ایران عمدتا از نیمه دوم دهه ۲۰۰۰ آغاز شده است، زمانی که دولت محمود احمدی‌نژاد چندین فاز پارس جنوبی را تکمیل کرد و پارس جنوبی با ده فاز فعال و تولید ۳۶۰ هزار بشکه میعانات به دولت روحانی تحویل داده شد.

بنا بر آمارهای رسمی، با راه‌اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، از سال ۹۲ تاکنون تولید میعانات گازی از این میدان بیش از ۶۰ درصد رشد داشته است.

ایران در نظر دارد تا چند سال آینده، فازهای باقی‌مانده پارس جنوبی را راه‌اندازی کرده و کل تولید میعانات گازی از ۲۴ فاز این میدان را به رقم یک میلیون بشکه در روز برساند.

اخیرا ایران اعلام کرد که تولید نفت خام کشور بدون محاسبه میعانات گازی به رقم سه میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه رسیده و این کشور مصمم است که این رقم را به چهار میلیون بشکه در روز برساند.

سازمان‌هایی مانند اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی آمارهای خود را بر اساس تولید نفت خام کشورها منتشر می کنند و تولید میعانات گازی را لحاظ نمی‌کنند.

البته گزارش این نهادهای معتبر بین‌المللی با اظهارات مسئولان ایرانی مبنی بر تولید نزدیک به چهار میلیون بشکه نفت تفاوت دارد. برای نمونه، بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک که دو هفته قبل منتشر شد، تولید نفت خام ایران در ماه گذشته سه میلیون و ۶۹۰ هزار بشکه در روز بوده که نسبت به ماه اوت تنها حدود ۴۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

آمارهای آژانس بین المللی انرژی نیز آمار ادعایی ایران در خصوص میزان تولید کنونی نفت کشور را تایید نمی‌کند.

ایران در نظر دارد تولید نفت و میعانات گازی خود را تا پایان برنامه ششم توسعه تا پنج سال آینده به رقم پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برساند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG