لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۱۳

تولید نفت ایران به ۳.۶۴ میلیون بشکه اوج گرفت


تولید روزانه نفت ایران در ماه ژوئن، ماه گذشته میلادی، به سه میلیون و ۶۴۴ هزار بشکه رسید که نسبت به ماه پیش از آن نزدیک به ۷۸ هزار بشکه افزایش را نشان می‌دهد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، درگزارش ماهانه خود که روز سه شنبه، ۲۲ تیرماه، در وب‌سایت رسمی این نهاد بین‌المللی منتشر شد، می گوید که تولید روزانه نفت ایران در ماه ژوئن حدود ۸۰۰ هزار بشکه بالاتر از متوسط تولید ایران در سال ۲۰۱۵ بوده است.

ماه گذشته، تولید اوپک به شکل چشمگیری رشد یافت و به ۳۲ میلیون و ۸۵۸ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به ماه قبل حدود ۲۶۵ هزار بشکه افزایش را نشان می دهد.

این افزایش تولید عمدتا از جانب کشورهای نیجریه، ایران، عربستان، لیبی و امارات متحده عربی صورت گرفت، در حالی که تولید ونزوئلا و عراق کاهش یافت.

نفت سنگین ایران در ماه گذشته ۴۴.۶۸ دلار در هر بشکه فروخته شد که حدود سه دلار در هر بشکه نسبت به ماه مه افزایش داشت.

طبق این گزارش، پیش‌بینی می شود رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۶ حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز باشد و به ۹۴.۲ میلیون بشکه در روز برسد. برای سال ۲۰۱۷، پیش بینی می شود این رقم با حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش به ۹۵.۳ میلیون بشکه در روز برسد.

همچنین پیش‌بینی می شود تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۱.۹ میلیون بشکه در روز باشد که نسبت به سال گذشته ۱.۹ میلیون بشکه افزایش می یابد. به عبارتی، هم اکنون کشورهای عضو اوپک روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت مازاد روانه بازار می‌کنند.

گزارش اوپک می گوید که برای سال ۲۰۱۷، پیش بینی می شود این رقم با حدود ۱.۱ میلیون بشکه در روز افزایش نسبت به سال جاری به ۳۳ میلیون بشکه در روز برسد.

عرضه نفت به وسیله کشورهای غیر عضو اوپک با ۹۰۰ هزار بشکه در روز کاهش به حدود ۵۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

این کاهش عمدتا بر اثر کاهش تولید نفت در آمریکا و همچنین در کانادا در سه ماهه دوم سال جاری به دلیل آتش سوزی گسترده در این کشور است. پیش بینی می شود که عرضه نفت به وسیله کشورهای غیر عضو اوپک در سال ۲۰۱۷ با صد هزار بشکه در روز کاهش به ۵۵.۹ میلیون بشکه در روز برسد.

گزارش جدید اوپک، رشد اقتصادی جهان را پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از رقم پیشی بینی شده قبلی ۳.۱ درصد به ۳ درصد کاهش داده است. رشد جهانی در سال ۲۰۱۷ نیز ۳.۱ درصد پیش‌بینی می شود.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG