لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۵۵

وعده وزارت نفت: تولید نفت در شهریور به چهار میلیون بشکه می‌رسد


علی کاردر

یک مقام عالی‌رتبه در وزارت نفت ایران ضمن اشاره به امضای ۱۱ تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های معتبر بین‌المللی وعده داد که تولید نفت کشور در شهریورماه آینده به چهار میلیون بشکه برسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی کاردر، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت، روز چهارشنبه، ۲۳ تیرماه، با اشاره به انجام مذاکراتی با ۲۳ شرکت معتبر نفت و گاز جهان به منظور امضای تفاهم‌نامه در دوره پسا برجام گفت که بر این اساس تاکنون مذاکرات با برخی از شرکت‌های نفتی خارجی جواب داده و ۱۱ تفاهم‌نامه همکاری امضا شده است.

وی تولید کنونی نفت ایران را ۳.۸ میلیون بشکه در روز اعلام کرد و گفت که این رقم تا شهریورماه به چهار میلیون بشکه خواهد رسید.

این مقام مسئول همچنین در خصوص برنامه های افزایش تولید نفت ایران گفت که افزایش تولید در دو مرحله دنبال خواهد شد: «در مرحله اول، برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تولید نفت خام تا ظرفیت قبل از اعمال تحریم‌ها افزایش یابد، به طوری ‌که افزایش صادرات نفتی حداقل تا دو میلیون بشکه در روز و بازگرداندن خریداران سنتی نفت ایران و بازگشت به بازارهای قبلی محقق شود. تاکنون بخش عمده‌ای از این افزایش تولید نفت محقق شده است.»

مدیرعامل شرکت نفت در تشریح برنامه مرحله دوم افزایش تولید نفت ایران هم توضیح داد که مرحله دوم شامل برنامه افزایش تولید نفت خام و گاز در بازه درازمدت برنامه پنج ساله ششم بوده که در این برنامه مقرر شده است با جذب منابع مالی خارجی و داخلی و همچنین دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی به مرز ۴.۵ میلیون بشکه در روز و تولید گاز به ظرفیت حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش یابد.

به گفته وی، در برنامه بلندمدت قرار است حجم صادرات نفت به حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد. علاوه بر این در پایان برنامه تولید میعانات گازی نیز حدود ۹۵۰ هزار بشکه در روز خواهد شد.

وی گفت که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران باعث شده بود تا بخش قابل توجهی از سرمایه‌های موجود به سوی کشورهای رقیب ایران در منطقه روانه شده و در واقع سود اصلی از تحریم‌ها به جیب رقبای نفتی ایران می‌رفت.

تولید نفت ایران به روایت آمار

یک روز بعد از انتشار گزارش ماهانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، دو نهاد بین‌المللی دیگر نیز آخرین ارزیابی خود از تولید نفت ایران تا ماه گذشته را منتشر کردند.

اوپک تولید نفت ایران در ماه ژوئن را ۳ میلیون و ۶۴۴ هزار بشکه عنوان کرده بود، آماری که با گزارش روز چهارشنبه آژانس بین المللی انرژی همخوانی دارد.

گزارش آژانس بین المللی انرژی می‌گوید که تولید نفت ایران از زمان برچیده شدن تحریم‌ها در ماه ژانویه تا ماه گذشته روزانه تا ۷۵۰ هزار بشکه افزایش یافته و به رقم سه میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه رسیده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز بر این ارزیابی است که تولید نفت ایران در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ به طور متوسط به سه میلیون و ۵۸۰ هزار بشکه رسیده است که نسبت به متوسط تولید ایران در سه ماهه اول سال، ۵۵۰ هزار بشکه افزایش را نشان می‌دهد.

تولید روزانه نفت ایران در سال گذشته میلادی ۲.۸ میلیون بشکه بود که یک میلیون بشکه کمتر از دوران قبل از تحریم‌ها است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG