لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۲۰

شرکت شل نیز واردات نفت از ایران را آغاز می‌کند


بن وان بوردن، مدیرعامل کمپانی شل
بن وان بوردن، مدیرعامل کمپانی شل

به دنبال توتال فرانسه، خبرگزاری بلومبرگ روز پنج‌شنبه، ۲۰ خردادماه، گزارش داد که «رویال داچ شل»، شرکت هلندی بریتانیایی، نیز یک محموله نفتی از ایران خریداری کرده و در حال آماده شدن برای انتقال آن در ماه آینده میلادی است.

این شرکت هلندی-بریتانیایی دومین شرکت غول اروپایی بعد از توتال فرانسه است که خرید نفت ایران را بعد از برچیده شدن تحریم‌ها در ماه ژانویه از سر گرفته است.

این گزارش می‌افزاید که «رویال داچ شل» یک میلیون بشکه نفت ایران را توسط تانکر دلتا هلاس به مقصد اروپا بارگیری خواهد کرد.

شرکت توتال دقیقا یک ماه بعد از لغو تحریم‌ها خرید نفت از ایران را آغاز کرد و، بنا به گزارش بلومبرگ، اولین محموله نفتی ایران در ۶ مارس (اواخر زمستان سال گذشته) به پالایشگاهی در اسپانیا وارد شد.

بر اساس برآوردهای بلومبرگ از داده‌های کشتیرانی، ایران در ماه گذشته روزانه حدود ۲۹۰ هزار بشکه صادرات نفت خام به اروپا داشته است.

این گزارش می‌افزاید که سه نفتکش، هر یک به ظرفیت یک میلیون بشکه، نیز هم اکنون از دریای سیاه راهی مدیترانه هستند که اگر نفت ایران باشد، به این ترتیب احتمالا حجم فروش نفت ایران به اروپا در ماه گذشته ۳۹۰ هزار بشکه در روز بوده است.

ایران قبل از تحریم‌ها روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت به اروپا می‌فروخت، اما بعد از اعمال تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲، شرکتهای اروپایی از خرید نفت ایران منع شدند.

قبلا خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده بود که شرکت شل می خواهد یک نفتکش را در بندر خارک بار کند.

با این حال بلومبرگ می نویسد که به رغم برچیده شدن تحریم‌ها، هنوز برخی شرکت‌های اروپایی در خرید نفت از ایران تردید دارند، چرا که هنوز بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه این کشور، از جمله محدودیت برای معامله دلاری با ایران، به قوت خود باقی است.

بلومبرگ می نویسد که پالایشگاه‌های یونان نیز به همین خاطر برای از سرگیری واردات نفت ایران دچار چالش شده اند.

بعد از برچیده شدن تحریم‌ها، شرکت رویال داچ شل بدهی ۱.۹ میلیارد دلاری خود به ایران را از طریق بانک کارآفرین شروع به پرداخت کرد. این بدهی ها از بابت خرید نفت ایران در دوران قبل از تحریمها بود.

افزایش صادرات به کره جنوبی

در این میان خبرگزاری رویترز نیز پنج شنبه گزارش داد که کره جنوبی بعد از لغو تحریمها، خرید نفت از ایران طی چهار ماه گذشته را دو برابر افزایش داده و به ۲۴۸ هزار بشکه در روز رسانده است.

این گزارش می افزاید که کره جنوبی در نظر دارد، واردات میعانات گازی از ایران را نیز از ماه جاری ۵۰ درصد افزایش داده و به ۲۰۰ هزار بشکه در روز برساند.

رویترز می نویسد که کره جنوبی قبلا ماهانه ۳-۴ میلیون تن میعانات گازی از ایران خریداری می‌کرد، اما برای ماه ژوئیه می خواهد شش میلیون تن میعانات گازی از ایران وارد کند.

میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک و گران‌قیمت است که از چاه‌های گازی تولید می شود. ایران هم اکنون روزانه بالای نیم میلیون بشکه میعانات گازی تولید می کند که بخش اعظم آن صادر می شود.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، ایران صادرات نفت خود را به حدود ۲.۲ میلیون بشکه در روز رسانده است. این رقم در دوران تحریم‌ها حدود یک میلیون بشکه و در دوران قبل از تحریم‌ها ۲.۵ میلیون بشکه در روز بود.

XS
SM
MD
LG