لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۵۹

نگرانی کمیته المپیک ایران از انتخابات یک‌نفره وزارت ورزش


محمد عباسی، وزیر ورزش
با وجود تاکید کمیته بین‌المللی المپیک بر عدم مداخله وزارت ورزش ایران در انتخابات فدراسیون‌های ورزشی، این نهاد دولتی ضمن تشکیل مجمع انتخاباتی فدراسیون قایقرانی، رئیس جدید این فدراسیون را معرفی کرد.

سید محمد شروین اسبقیان که تنها کاندیدای انتخابات بود، در رقابتی بی‌رقیب، با کسب ۳۹ رای از ۴۳ رای اعضای مجمع به عنوان رئیس جدید این فدراسیون انتخاب شده است.

پایگاه خبری وزارت ورزش و امور جوانان، شرح جلسه و گزارش تصویری مجمع را منتشر کرده، اما سایت کمیته ملی المپیک حتی در بخش خبرهای کوتاه نیز اشاره‌ای به این مجمع نکرده است. کمیته المپیک از اعزام نماینده خود به محل برگزاری انتخابات نیز خودداری کرده بود.

این انتخابات، نامزدهای دیگری هم داشت که مانند برخی دیگر از انتخاباتی که پیش از این وزارت ورزش برگزار کرده است، قبل از رای‌گیری انصراف دادند تا گزینه دولت، به تنهایی در عرصه انتخابات باقی بماند.

جالب آن که به‌رغم این موضوع، باز هم حمید سجادی رئیس مجمع در آغاز جلسه گفت: «امیدوارم امروز اعضای مجمع بهترین فرد را انتخاب کنند!»

سیدمحمد شروین اسبقیان که از نگاه وزارت ورزش جایگزین احمد دنیامالی شده است، پیش از آغاز رای‌گیری در صحبت‌های خود آن چه «برنامه‌های فرهنگی با توجه به صحبت‌های مقام معظم رهبری» نامید را از جمله فعالیت‌های خود در دوران سرپرستی این فدراسیون عنوان کرد.

همه برای یک نفر

توفیق کابلی یکی از نامزدهای انتخابات در حالی که باید از برنامه‌های خودش دفاع می‌کرد، تمام وقت سخنرانی خود را به تمجید از گزینه وزارت ورزش اختصاص داد و گفت: موفقیت‌های امروز را مدیون آقای اسبقیان هستیم. با توجه به فعالیت‌های اسبقیان در عرصه ورزش و تجربه او، از انتخابات انصراف می‌دهم و از دوستان می‌خواهم که اگر قصد داشتند به من رای بدهند به آقای اسبقیان بدهند.

حسین مطیعی کاندیدای بعدی نیز در مدت زمانی که باید از خود و برنامه‌هایش صحبت می‌کرد، گفت: «با توجه به سابقه آقای اسبقیان به نفع او انصراف می‌دهم.»

حالا اسبقیان در شرایطی انتخاب شده است که کمیته بین‌المللی المپیک در نامه ارسالی‌اش به ایران با امضای «پره‌ میرو» از مدیران این ارگان و حسین المسلم دبیرکل شورای المپیک آسیا تاکید کرده است که برگزاری مجامع و عزل و نصب رشته‌های المپیکی در تمام کشور‌ها بی‌هیچ قید و شرطی باید به کمیته ملی المپیک آن کشور سپرده شود.

در بخشی از این نامه آمده است: نهادهای دولتی به هیچ وجه حق مداخله در انتخابات فدراسیون‌های ورزشی را ندارند و حتی به صورت غیرمستقیم نیز نمی‌توانند دخالت ‌کنند.

مخالفت کمیته المپیک ایران

سید مهدی هاشمی از اعضای هیئت اجرای کمیته ملی المپیک ایران در واکنش به تشکیل مجامع انتخاباتی از سوی وزارت ورزش، به خبرگزاری ایسنا گفت: «این اتفاقات درست نیست. مصلحت نمی‌بینم که انتخابات برگزار شود زیرا هزینه‌های سنگینی برای ایران در بر خواهد داشت.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که چرا علی‌رغم هشدارهای مکرر کمیته بین‌المللی المپیک، وزارت ورزش اقدام به برگزاری مجمع فدراسیون قایقرانی کرده است، گفت: «باید در چارچوب قانون رفتار کنیم و بهانه به دست اغیار ندهیم. این رفتار وزارتخانه باعث می‌شود که ما هزینه‌های سنگین‌تری بپردازیم. توصیه می‌کنم که در چارچوب مقررات عمل شود. مصلحت نیست مجمع را برگزار کنیم. این رویه باعث تشدید مشکلات کمیته بین‌المللی و ایران می‌شود. باید هرچه سریع‌تر این رویه اصلاح شود.»

این نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اما تاکید کرد که با وجود این مسائل، همچنان با استیضاح وزیر ورزش مخالف است.

وزارت ورزش: مشکلی پیش نمی‌آید

حمید سجادی معاون ورزشی وزارت ورزش و امور جوانان با بیان این که انتخابات قایقرانی به بهترین شکل برگزار شده است، گفت: در جلسه هم گفتم که نکته جالب اینجاست که همیشه در انتخابات فدراسیون قایقرانی یک نفر به عنوان تنها نامزد باقی می‌ماند!

سجادی همچنین به ایسنا گفت که محمد عباسی وزیر ورزش، «طرحی خوب همراه با نظراتی موثر» را برای اساسنامه فدراسیون‌ها در نظر دارد.

معاون وزیر ورزش درباره نامه تعلیق کمیته‌ بین‌المللی المپیک هم به خبرنگاران گفت: «این مسائل با همکاری، تعامل و ارائه توضیحات به موقع قابل حل است. در تمام عرصه‌های جهانی نظرات مجمع‌های فدراسیون‌ها قابل احترام است و ما نیز با تعامل و همکاری، این مورد را حل خواهیم کرد.»

این در حالی است که هم اکنون کانوپولو و دوچرخه‌سواری در وضعیت تعلیق‌ به سر می‌برند و تیم ملی کانوپولو فرصت حضور در مسابقات جهانی به میزبانی لهستان را از دست داده. از طرفی نامه‌های متوالی کمیته بین‌المللی المپیک، حاکی از آن است که این ارگان تاکنون بر سر قوانین خود حاضر به چانه‌زنی و مصالحه با وزارت ورزش نبوده است.
سجادی در مورد این که چرا نماینده کمیته ملی المپیک در مجمع حضور نداشت، گفت: «من نماینده وزارت ورزش هستم. از خود کمیته المپیک در این باره بپرسید.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG