لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۲۴

مرگ بیش از ۵۰ تن از نیروهای ایران در جنگ سوریه طی یک ماه


محسن قیطاسلو به عنوان نخستین کماندوی ایرانی قربانی جنگ سوریه معرفی شد

با اعلام خبر مرگ ۹ نفر دیگر از نیروهای ایرانی و افغان در جنگ سوریه٬ شمار نظامیان اعزامی از سوی جمهوری اسلامی که طی یک ماه گذشته در این کشور کشته‌ شده‌اند٬ به بیش از ۵۰ نفر رسید.

در اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز عین‌الله تبریزی، جانشین سابق فرمانده سپاه مازندران، از مرگ دست‌کم ۱۲۰۰ «رزمنده» در درگیری‌های چهار سال اخیر سوریه خبر داده بود.

با آن که آقای تبریزی به ملیت و تابعیت این افراد هیچ اشاره‌ای نکرده٬ اما گزارش‌های متعدد رسانه‌ها حاکی از مرگ نیروهای افغان و پاکستانی ساکن ایران که در قالب گردان‌های فاطمیون و زینبیون به سوریه اعزام می‌شوند در کنار نظامیان ایرانی است.

گزارش روز شنبه، ۱۵ خردادماه، رسانه‌های ایران از کشته شدن یا تشییع جنازه ۹ نفر دیگر از نیروهای افغان و ایرانی اعزامی به سوریه در شهرهای مختلف ایران حکایت دارد.

وب‌سایت محلی آستان‌خبر در گیلان از کشته‌ شدن جهانگیر جعفرنیا٬ از فرماندهان گردان تکاور سپاه لشکر ۱۶ قدس گیلان، در جنوب حلب خبر داده است.

وب‌سایت ابنا نیز نوشته روز دوشنبه هفدهم خردادماه٬ جسد شش تن از «شهدای مدافع حرم» در شهر قم تشییع خواهد شد.

ابنا نوشته هنوز اطلاعاتی درباره اسامی و ملیت این شش نفر اعلام نشده است.

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی در پنج سالی که از آغاز جنگ داخلی سوریه می‌گذرد همواره بیشتر بر نقش مستشاری نظامیان ایران در این جنگ تاکید داشته‌اند، در دست‌کم سه ماه گذشته هفته‌ای نبوده است که بدون تشییع جنازه قربانیان این جنگ در ایران به پایان برسد.

در همین حال عبدالامیر محتشمی ‌راد٬ فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان دزفول، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، از کشته ‌شدن چهارمین عضو مدافعان حرم این شهرستان به نام محمد زلقی در سوریه خبر داده است.

محمد زلقی٬ پاسدار بازنشسته و از اعضای قدیمی «گردان عمار تیپ پیاده حضرت مهدی» بود.

خبرگزاری ابنا در گزارشی دیگر نیز از تشییع پیکر عباس سلطانی٬ عضو ۲۲ ساله تیپ فاطمیون در منطقه «آبسرد» شهرستان ورامین خبر داده است.

روز ۱۳ خردادماه نیز چند رسانه در ایران بار دیگر از تشییع پنج افغان و یک ایرانی کشته شده در جنگ داخلی سوریه در شهرهای قم٬ مشهد٬ ورامین٬ کرج و رباط کریم خبر دادند.

روز ششم خردادماه هم خبرگزاری‌های ایران از تشییع جنازه هشت نفر از نیروهای افغان که برای دفاع از رژیم بشار اسد در سوریه کشته شدند، در مشهد خبر دادند.

تشییع جنازه شش نفر از اتباع افغان و پاکستانی کشته شده در سوریه در شهرهای اراک، قم و شهریار در ۳۰ اردیبهشت خاک‌سپاری پنج نفر از اتباع افغانستان و پاکستان در قم در ۲۹ اردیبهشت‌ماه و کشته‌ شدن دست‌کم ۱۳ تن از اعضای سپاه مازندران در سوریه از جمله خبرهای منتشرشده در این زمینه بود.

در آغاز درگیری‌ها در سوریه٬ کمتر پیش می‌آمد که خبر تشییع جنازه قربانیان جنگ داخلی سوریه در ایران منتشر شود، اما مدتی است که اخبار کشته‌شدگان در رسانه‌ها منتشر می‌شود و تبلیغات رسمی هم درباره آن صورت می‌گیرد.

علاوه بر کشته‌شدگان که بررسی اخبار نشان می‌دهد بیشتر آنها از افغان‌های اعزامی از سوی ایران بوده‌اند٬ در طول این مدت٬ تعدادی نیز زخمی شده یا با معلولیت‌ جسمی مواجه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG