لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۲۲

انتخابات فدراسیون پهلوانی و «شکسته شدن حرمت پهلوانی»


در مجمع انتخاباتی فدراسیون کشتی پهلوانی و ورزش باستانی، نه تنها اجازه نامزدی به محمدرضا طالقانی سرپرست این فدراسیون داده نشد، بلکه از حضور او در مجمع عمومی نیز جلوگیری به عمل آمد. به این ترتیب، فرهاد طلوع‌کیان به عنوان رئیس این فدراسیون انتخاب شد.

آقای طالقانی ۱۱ ماه سرپرستی فدراسیون را بر عهده داشت. او با درخواست کتبی خانواده ورزش باستانی شامل مرشدها، زورخانه‌دارها، پهلوانان، کباده‌کش‌ها و میل‌گیرها این مسئولیت را پذیرفت تا رکود طولانی حاکم بر فضای گود را از میان بردارد. برگزاری جام جهانی کشتی پهلوانی در خرم‌آباد از ابتکارات طالقانی بود و باعث شد علاقه‌مندان ورزش پس از مدت‌ها بار دیگر از تلویزیون، تنکه یا شلوارک مخصوص کشتی پهلوانی را بر تن کشتی‌گیران ببینند.

طالقانی با قانون «منع حضور بازنشسته‌ها» از حضور در انتخابات باز ماند. اما مروری بر اسامی مدیران فدراسیون‌ها حاکی از آن است که نظام دولتی ورزش ایران در دولت قبلی و حالا در دولت جدید، قرائت و برداشتی سلیقه‌ای از این قانون، همچنین قانون منع حضور دو شغله‌ها دارد.

در انتخابات پیشین، بهرام شفیع در حالی که بازنشسته بود، مجدداً به عنوان رئیس فدراسیون هاکی برگزیده شد. مدیران سپاهی پر تعدادی نیز در فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها مشغول کار هستند.

جالب آن که نصرالله سجادی معاون وزارت ورزش که از ورود طالقانی به مجمع جلوگیری کرد، خودش هم بازنشسته است! او در این باره می‌گوید: «ایثارگران و بازنشستگان هیئت علمی دانشگاه‌ها از قانون فوق مستثنی هستند.» این در حالی است که طبق آئین‌نامه انتخابات کمیته ملی المپیک، حضور سجادی در انتخابات غیرقانونی بوده است.

با این حال طالقانی تصمیم اتخاذ شده را پذیرفت، اما طبق هماهنگی وزارت ورزش قرار شد با حضور در مجمع، از هیئت‌های ورزشی که طی یک سال اخیر با او همکاری کردند تشکر کند. هنگامی که قصد ورود به جلسه را داشت با ممانعت مسئولان حراست مواجه شد. برخی حاضران در جلسه نیز برای دلجویی از او از مجمع بیرون آمدند.

با توجه به محبوبیت طالقانی در محیط ورزش کشتی و نحوه ورود مجدد او به عرصه مدیریت، این ماجرا با انتقاد خبرگزاری‌ها و برنامه‌های ورزشی صداوسیما مواجه شد. فارس نیوز در گزارشی با عنوان «در گود هم خبری از منش پهلوانی نبود»، با تاکید بر «کوبیده شدن مُهر بی‌اخلاقی» بر انتخابات نوشت: گفته می‌شد وزیر ورزش برای حضور طالقانی در انتخابات چراغ سبز نشان داده و مجوز شرکت وی صادر شده، اما با این وجود طالقانی حتی اجازه ورود به سالن را هم پیدا نکرد.

خبرگزاری ایسنا هم در گزارش خود با عنوان «شکسته شدن حرمت پهلوانی در انتخابات پهلوانی» نوشت: اتفاقاتی که رخ داد نه رعایت اخلاق و احترام بود و نه رعایت کسوت و پیش‌کسوت. طالقانی با اصرار بیش از حد مسئولان وقت وزارت ورزش به فدراسیون پهلوانی آمد. کارنامه او مشخص است و احتیاج به دفاع ندارد، اما چیزی که واضح است او برای ریاست کیسه ندوخته بود.

طالقانی خودش در این باره گفت: به وزیر گفته بودم اجازه کناره‌گیری را بدهد، اما گودرزی تأکید داشت که بمانم و کار کنم. به مجمع راهم ندادند، شاید چون زیاد کار کرده‌ام. هر کسی بیشتر کار کند او را بیشتر می‌زنند. ادعایی نداشتم. عاشق کارم هستم. گفتند بیا، آمدم، حالا هم می‌گویند نیا، می‌گویم چشم! اما این که حتی اجازه ورود ندهند دیگر خیلی بد است. از سجادی پرسیده بودم لازم است به مجمع بیایم، گفته بود بله بیا.

رئیس سابق فدراسیون کشتی درباره این که گفته شده از او و بقیه سرپرستانی که دیگر در فدراسیون‌ها مشغول کار نیستند، در مراسمی با حضور وزیر ورزش تجلیل خواهد شد، گفت: «تا به حال در عمرم از من تجلیل نشده. همیشه تنها آمدم و تنها هم رفتم. ضمن این که احتیاجی به تجلیل ندارم. خود من از ۱۰۰ نفر تجلیل می‌کنم.»

این سومین بار بود که طالقانی در فدراسیون کشتی و همچنین فدراسیون کشتی پهلوانی با چنین برخوردی مواجه می‌شد. او سال ۱۳۸۱حاضر به پذیرش ریاست فدراسیون کشتی نشد و راهی مکه شده بود. اما اصرار و رایزنی علی کفاشیان دبیر وقت کمیته ملی المپیک منجر به پذیرش آن مسئولیت شد که حاصل آن قهرمانی جهان بود. اما محمد علی‌آبادی او را برکنار کرد و یزدانی خرم را از والیبال به کشتی آورد.

در دوران ریاست علی سعیدلو بر سازمان تربیت بدنی، حکم برکناری سردار علیرضا صفارزاده از ریاست فدراسیون پهلوانی صادر شد و ابلاغ سرپرستی فدراسیون به نام طالقانی زده شد، اما رئیس اخراج شده، اهمیتی برای این حکم قائل نشد و فدراسیون را تحویل سرپرست جدید نداد! طالقانی هم وقتی با بی‌اعتنایی سردار مواجه شد، ناگزیر راه بازگشت به خانه را در پیش گرفت. سازمان تربیت بدنی هم حکم طالقانی را از دستور کار خارج کرد.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG