لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۲۹

ریاست مجلس در دست لاریجانی برای هشتمین سال متوالی


در آخرین انتخابات هیئت رئیسه مجلس نهم شورای اسلامی ایران، علی لاریجانی، رئیس مجلس، و دو نایب رئیس مجلس در مقام خود ابقا شدند و تنها دو نفر از اعضای هیئت رئیسه مجلس تغییر کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، در جلسه روز سه‌شنبه، ۵ خرداد، مجلس، علی لاریجانی در رقابت با روح‌الله حسینیان، عضو جبهه پایداری، با کسب ۲۰۵ رای در مقام ریاست مجلس ابقا شد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00
لینک مستقیم

بر اساس این گزارش، روح‌الله حسینیان ۳۶ رای به دست آورد و ۲۲ نماینده نیز رای سفید دادند.

در انتخابات هیئت رئیسه سال چهارمِ مجلس نهم، همچنین محمدحسن ابوترابی فرد با ۲۳۱ رای و محمدرضا باهنر با ۱۹۲ رای از ۲۶۴ رای اخذ شده به عنوان نایب رئیسان اول و دوم مجلس ابقا شدند.

آقایان لاریجانی، ابوترابی و باهنر نامزدهای مشترک فراکسیون رهروان ولایت و همچنین فراکسیون اصولگرایان مجلس بودند.

از فراکسیون رهروان ولایت به رهبری علی لاریجانی، رئیس مجلس، به عنوان فراکسیون اکثریت و از فراکسیون اصولگرایان به ریاست غلامعلی حداد عادل، نماینده تهران، به عنوان فراکسیون اقلیت مجلس نام برده می‌شود.

با رای نمایندگان مجلس همچنین عبدالرضا مصری، نماینده کرمانشاه، با ۱۶۱ رای، سید شریف حسینی، نماینده اهواز با ۱۶۰ رای و محمد آشوری تازیانی، نماینده بندرعباس، با ۱۵۳ رای به عنوان ناظران هیئت رئیسه مجلس انتخاب شدند.

در ترکیب جدید ناظران هیئت رئیسه مجلس، عبدالرضا مصری، وزیر رفاه در دولت محمود احمدی‌نژاد و نماینده کرمانشاه، جایگزین بهروز نعمتی، نماینده اسدآباد و سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، شده است.

بهروز نعمتی و عبدالرضا مصری هر دو عضو فراکسیون رهروان ولایت هستند.

در انتخابات هیئت رئیسه مجلس همچنین حسین سبحانی‌نیا، نماینده نیشابور در مجلس، از فهرست دبیران هیئت رئیسه حذف و احمدرضا دستغیب جایگزین او شد. هر دو این نمایندگان نیز عضو فراکسیون رهروان ولایت هستند.

در انتخابات روز سه‌شنبه همچنین محمدحسین فرهنگی، نماینده تبریز، با ۲۰۷ رای، ضرغام صادقی، نماینده شیراز، با ۱۵۳ رای، مهرداد بذرپاش، نماینده تهران، با ۱۵۰ رای، علیرضا منادی، نماینده تبریز، با ۱۴۵ رای، احمدرضا دستغیب، نماینده شیراز، با ۱۳۹ رای و محمد دهقان، نماینده چناران، با ۱۳۶ رای به عنوان دبیران هیئت رئیسه سال چهارم مجلس نهم انتخاب شدند.

پیش از برگزاری این انتخابات، فراکسیون اصولگرایان مجلس مهرداد بذرپاش، محمد دهقان، ضرغام صادقی، اسماعیل کوثری، علی طاهری، محمدحسین فرهنگی، احمد امیرآبادی، ابراهیم کارخانه‌ای و موسی غضنفرآبادی را به عنوان گزینه‌های پیشنهادی خود برای ناظران و دبیران هیئت رئیسه معرفی کرده بود.

به این ترتیب مهرداد بذرپاش، محمد دهقان و ضرغام صادقی به عنوان سه نامزد اختصاصی این فراکسیون توانستند به هیئت رئیسه مجلس راه پیدا کنند.

این در حالی است که اعضای فراکسیون رهروان ولایت علیرضا منادی، محمدحسین فرهنگی، حسین سبحانی‌نیا، احمدرضا دستغیب، جواد جهانگیرزاده، جواد هروی، سیدشریف حسینی، عبدالرضا مصری و محمد آشوری تازیانی را به عنوان ناظران و دبیران هیئت رییسه مجلس پیشنهاد کرده بودند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG