لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۵
علی مطهری، نماینده مجلس، روز سه‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت، در حمله‌ای شدیداللحن به غلامعلی حداد عادل که خود را برای ریاست مجلس نهم نامزد کرده ضمن اشاره به این که حداد عادل «هرگونه ظلمی را به بهانه حفظ نظام مجاز می‌شمرد» گفت که او «برای ریاست مجلس مناسب نیست و مجلس را ذلیل خواهد کرد».

به گزارش وب‌سایت خبرآن‌لاین، اظهار نظر تازه آقای مطهری واکنشی است به موضع اخیر حداد عادل که درباره سوال نمایندگان مجلس هشتم از محمود احمدی‌نژاد گفته بود: «سوال از رئیس جمهور از اقتدار مجلس و نظام کاست و دشمنان را شاد کرد».

علی مطهری روز سه‌شنبه در پاسخ به سوالی درباره همین اظهار نظر حداد عادل گفت: «همین جمله ثابت می‌کند که ایشان برای ریاست مجلس مناسب نیست و مجلس را ذلیل خواهد کرد.»

طرح سؤال از محمود احمدی‌نژاد از سال ۸۹ بارها به جریان افتاده و در نیمه راه متوقف شده‌ بود تا این که با وجود تلاش حامیان دولت برای لغو جلسه سؤال نمایندگان مجلس از رئیس جمهور، و حتی در یک مقطع با اعلام این که ۱۱ نماینده امضای خود را از این طرح سوال پس گرفته‌اند، محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۰، به مجلس احضار شد.

پرسش‌های نمایندگان از رئیس‌جمهور به نکاتی چون «ضعف مدیریتی، در رأس امور ندانستن مجلس توسط محمود احمدی‌نژاد، و رعایت نکردن قوانین توسط دولت» مربوط می‌شد.

در ادامه واکنش تند خود، علی مطهری مواضع «امثال آقای حداد» را باعث تشدید بحران در غائله ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دانسته، غائله‌ای که به موجی بی‌سابقه از اعتراض در ایران انجامید و نزدیک به یک سال با شدت ادامه یافت.

آقای مطهری همچنین حداد عادل را متهم کرده است که دو ماجرای بازداشتگاه کهریزک و کوی دانشگاه را «با سکوت برگزار کردند».

بازداشتگاه کهریزک که محل نگهداری شمار زیادی از معترضان بازداشت‌شده پس از انتخابات دهم ریاست‌جمهوری بود به دنبال افشای بدرفتاری، کشته شدن برخی از بازداشت‌شدگان و شکنجه شمار زیادی از آنها و نیز اتهام تجاوز جنسی به برخی از دستگیرشدگان، از سوی رهبر جمهوری اسلامی به دلیل «غیراستاندارد» بودن تعطیل شد.

به گفته علی مطهری که از منتقدان سرسخت محمود احمدی‌نژاد و حامیان او، از جمله در زمانی غلامعلی حداد عادل، بوده، آقای حداد عادل که با رهبر جمهوری اسلامی نیز رابطه خویشاوندی دارد چنان کینه‌ای از اصلاح‌طلبان دارد که در سال ۱۳۸۸ این کینه «بر عقل و وجدان‌شان حاکم شد».

آقای مطهری همچنین گفت: «امثال آقای حداد فکر می‌کنند که اگر در جایی از حقوق مردم دفاع کنند علیه نظام اقدام کرده‌اند.... اینها هرگونه ظلمی را... به بهانه حفظ نظام مجاز می‌شمرند.»

غلامعلی حداد عادل، مشاور عالی آیت‌الله خامنه‌ای، روز شنبه، ۲۳ اردیبهشت، در یک سخنرانی با اشاره به این که «باید مددکار رهبری باشیم» اعلام کرد که «داوطلب ریاست مجلس می‌شوم، ولو این که غیر خودم کسی به من رای ندهد».

آقای حداد عادل همچنین در این سخنرانی در بحث تقابل مجلس با دولت که در دوره مجلس هشتم و ریاست علی لاریجانی بسیار اتفاق افتاد چنین اظهار نظر کرد که هر جا «مصلحت نظام» اقتضا کند، «برای کاستن از تشنج و اختلاف رئیس مجلس باید [در برابر رئیس جمهور] کوتاه بیاید».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG