لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۸

به دنبال ازدحام زائران ایرانی، عراق مرز مهران را بست


رئیس سازمان حج و زیارت ایران روز پنج‌شنبه، ۲۰ آذر، از حضور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ایرانیِ عازمِ عتبات در عراق خبر داد و گفت کهمرز ایران و عراق در شهر مهران در استان ایلام به دلیل «نبود امکانات» در آن سوی مرز «از سوی عراق» تعطیل شده است.

تنها در دو هفته اخیر «بیش از ۶۰۰ هزار» ایرانی از مرز عبور کرده و وارد عراق شده‌اند.

این در حالی است که علی جنتی، وزیر ارشاد، پیش از این شمار ایرانیانی که سال ۹۲ برای شرکت در مراسم اربعین به عراق رفته بودند را ۵۰۰ هزار تن اعلام کرده بود.

روز شنبه، ۲۲ آذرماه، مصادف است با روز گرامی‌داشت چهلمین روز کشته شدن امام سوم شیعیان در صحرای کربلا که شیعیان آن را به عنوان «مراسم اربعین» برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت، روز پنج‌شنبه گفت: «مسیرهای منتهی به مهران هم اکنون با ترافیک شدید خودروها روبه‌روست و شمار زیادی از زائران که روز گذشته پس از عبور از مرز مهران وارد خاک عراق شده بودند، پس از چند ساعت پیاده‌روی به دلیل نبود امکانات انتقال به شهرهای نجف اشرف و کربلا مجبور به بازگشت به مرز مهران شده‌اند.»

همین خبرگزاری در گزارشی دیگر خبر داد که گروه زیادی از کسانی که از مرز عبور کرده و وارد عراق شده‌اند در پی کمبود امکانات برای ادامه سفر، قصد بازگشت از عراق به ایران را دارند.

به گزارش این خبرگزاری در روزهای اخیر به دلیل کمبود خودروهای مسافربری تعدادی از ایرانیان عازم عتبات در شهر بدره عراق که هم‌مرز با شهر مهران است، با «کامیون‌های» باری سفر کرده‌اند، اما از روز پنج شنبه «این خودروها هم پیدا نمی‌شود».

علی جنتی، وزیر ارشاد، پیش از این شمار ایرانیانی را که سال ۹۲ برای شرکت در مراسم اربعین به عراق رفته بودند ۵۰۰ هزار تن اعلام کرده بود.

افزایش بیش از دو برابری سفر ایرانیان به عراق در حالی است که قدرت گرفتن گروه «حکومت اسلامی» یا داعش در عراق نگرانی‌ها از احتمال وقوع حوادث تروریستی در سال جاری را بسیار افزایش داده است.

اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، روز ۱۳ آذرماه از اجرای «طرح‌های گسترده» در عراق برای تامین امنیت مراسم روز اربعین و مقابله با «تهدیدات احتمالی گروه داعش» خبر داده بود.

همچنین خبرگزاری فارس روز پنج‌شنبه از حضور محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در جمع شرکت‌کنندگانِ مراسم پیاده‌روی در مسیر ۸۰ کیلومتری نجف تا کربلا خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری، شهرداری تهران «حضور فعالی» در این مراسم دارد و همچنین در حفظ نظافت شهر کربلا نیزکمک می‌کند.

رسانه‌های ایران در روزهای گذشته تبلیغات زیادی را درباره برگزاری مراسم اربعین در عراق داشته‌اند. از جمله خبرگزاری ایسنا با انتشار مصاحبه‌هایی از اربعین سال ۹۳ به عنوان «اوج اقتدار شیعیان در جهان» یاد کرده است.

خبرگزاری تسنیم راهپیمایی ایرانیان در مسیر نجف به کربلا را «بزرگ‌ترین راهپیمایی جهان» و از «مؤلفه‌های قدرت نرم جهان تشیع» خوانده است.

به گزارش این خبرگزاری، صدها هزار ایرانی راهپیمایی سه روزه خود را از روز دوشنبه گذشته آغاز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG