لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۲

«لزوم ارائه برنامه» از طرف نامزدها در صورت تردید در صلاحیت


عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان
سخنگوی شورای نگهبان جمهوری اسلامی روز دوشنبه در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اگر این شورا در احراز صلاحیت نامزدی «تردید» داشته باشد، از او خواهد خواست که ضمن ارائه برنامه خود با اعضای این شورا گفت‌وگویی داشته باشد.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، پیشتر از وجود چنین طرحی برای احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری سال ۹۲ خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای کدخدایی در گفت‌وگویی تلویزیونی که دوشنبه شب، ۲۳ اردیبهشت، پخش شده است گفت: «در مورد برخی از کاندیداهایی که در احراز صلاحیت‌شان تردید داریم، دعوت می‌شوند تا برنامه‌شان را ارائه دهند تا به نتیجه قطعی برسیم.»

با پایان یافتن مهلت ثبت نام افراد خواهان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ در روز شنبه گذشته، کار شورای نگهبان متشکل از شش فقیه و شش حقوقدان آغاز شد که وظیفه تایید صلاحیت نامزدها برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه دوشنبه شب خود همچنین اعلام کرده است که این نهاد نظارتی تحت مدیریت آیت‌الله جنتی قرار نیست دلایل رد صلاحیت افراد را اعلام کند.

عباسعلی کدخدایی گفت: «فقط نسبت به افرادی که احراز صلاحیت می‌شوند اظهار نظر می‌کنیم و نسبت به سایر کاندیداها هیچ گونه اعلام نظری نداریم.»

آقای کدخدایی همچنین تاکید کرده است که شورای نگهبان «تابع فشار نیست».

پیشتر هم محمد مومن، یکی از اعضای روحانی این شورا، هشدار داده بود که این نهاد نظارتی «به کسی باج نمی‌دهد» و به‌ویژه نامزدهای مرتبط با «جریان انحرافی» را رد صلاحیت خواهد کرد.

«جریان انحرافی» عنوانی است که حامیان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای توصیف حلقه نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت ایران، و به‌ویژه اسفندیار رحیم مشایی استفاده می‌کنند.

با حضور آقای رحیم مشایی در وزارت کشور در آخرین دقایق مهلت ثبت نام نامزدها در کنار محمود احمدی‌نژاد و به‌ویژه پس از کناره‌گیری محمدرضا رحیمی و علی‌اکبر جوانفکر از کارزار ریاست جمهوری سال جاری به نفع مشایی اکنون شورای نگهبان بر سر دوراهی تایید یا رد صلاحیت او قرار گرفته است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG