لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۴۷

کانادا از ورود افراد وابسته به حکومت ایران به این کشور ممانعت می‌کند


تنها چند روز پس از قطع رابطه اتاوا با تهران، یک نشریه کانادایی روز دوشنبه، ۲۰ شهریورماه، به نقل از وزیر مهاجرت این کشور خبر داد که طبق تازه‌ترین تصمیم دولت کانادا افراد «وابسته به حکومت» جمهوری اسلامی از ورورد به این کشور منع خواهند شد.

به گزارش روزنامه استار چاپ کانادا، جیسون کنی، وزیر مهاجرت این کشور، اعلام کرد که از این پس تقاضانامه شهروندان ایرانی برای اقامت در کشور کانادا بادقت بررسی می‌شود تا از ورود هر کس که «با حکومت ایران رابطه دارد یا عضوی از این حکومت است» جلوگیری شود.

به گفته آقای کنی، مقامات مهاجرت کانادا موظف‌اند تقاضای اتباع ایرانی را به‌دقت بررسی کنند «تا اطمینان حاصل شود که افراد مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی یا جزئی از این حکومت از ورورد به کانادا منع می‌شوند».

کانادا روز شنبه گذشته در بیانیه‌ای رسمی از ایران به عنوان «بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت جهانی» یاد کرد، از روز ۱۷ شهریور سفارت خود در تهران را تعطیل اعلام کرد و برای دیپلمات‌های ایرانی مستقر در این کشور مهلتی پنج‌روزه تعیین کرد تا خاک این کشور را ترک کنند.

کانادا همچنین از حکومت جمهوری اسلامی به عنوان «بدترین حکومت» از لحاظ نقض حقوق بشر یاد کرده و «برنامه ناشفاف هسته‌ای، کمک‌های تسلیحاتی به سوریه،‌ و تهدید اسرائیل» را از جمله دلایل قطع رابطه خود با جمهوری اسلامی برشمرد.

با این حال گرچه تصمیم کانادا مبنی بر قطع رابطه با ایران بسیار غیرمنتظره می‌نمود، روزنامه استار به نقل از وزیر مهاجرت این کشور می‌گوید که امر غیرمنتظره‌ای در کار نبوده و دولت کانادا چند ماه گذشته را صرف بررسی این تصمیم کرده است.

جیسون کنی با اشاره به انتقاد ایرانیان مقیم کانادا از ارائه جواز ورود به این کشور به افراد مشکوک به ارتباط با حکومت ایران گفت که دولت کانادا می‌خواهد اطمینان حاصل کند افرادی که «ممکن است غیرقابل پذیرش باشند» پا به این کشور نگذارند.

این وزیر کانادایی از جمله افراد «غیرقابل پذیرش» به افراد وابسته به «سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، سپاه قدس، بسیج، و اعضای ارشد حکومت ایران» اشاره کرده است.

از جمله مقامات ارشد جمهوری اسلامی که هم‌اکنون هم در کانادا به سر می‌برد یکی هم محمودرضا خاوری، رئیس سابق بانک ملی ایران، است که به دنبال افشای ارتباطش با پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی به کانادا گریخت.

روزنامه گلوب‌اندمیل چاپ کانادا پیشتر گزارش داده است که آقای خاوری در شهر تورنتو خانه‌ای سه میلیون دلاری دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG