لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۳۷

وضع آزادی مذهبی در ایران در سال ۲۰۱۴ «وخیم‌تر شده است»


کمیسیون آمریکایی آزادی مذهبی در جهان روز دهم اردبیهشت، شانزدهمین گزارش سالانه خود را منتشر کرد. بر اساس این گزارش وضعیت آزادی مذهب در ایران در سال میلادی ۲۰۱۴ همچنان وخیم‌تر شده است.

نویسندگان این گزارش تصریح کرده‌اند که از زمان برگزیده شدن حسن روحانی به ریاست جمهوری در دو سال پیش، بهبودی در این وضعیت حاصل نشده است.

کمیسیون فوق از سال ۱۹۹۸ گزارش‌های سالانه خود را منتشر شده و به موارد نقض آزادی مذهب در ۳۳ کشور جهان پرداخته است.

در بخشی از گزارش‌های «کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی آمریکا» به طور معمول پیشنهادهایی هم به طور موردی برای بهبود شرایط هر کشور ارائه می شود.

در میان ۳۳ کشور یاد شده، افزون بر ایران، نام کشورهایی از جمله افغانستان، عربستان سعودی، ترکیه، چین، کوبا، عراق، سوریه و تاجیکستان نیز به چشم می‌خورد.

به نوشته تهیه‌کنندگان گزارش کمیسیون آمریکایی آزادی مذهبی در جهان، در حالی که نظام دین‌سالار ایران همچنان به اشاعه یهودستیزی ادامه می‌دهد، کاربرد ادبیات یهودستیزانه نیز در سالی که گذشت در میان مسئولان جمهوری اسلامی شدت یافته است.

از حدود پنج سال پیش وزارت خارجه ایالات متحده ایران را در فهرست کشورهایی قرار داده که وضع‌شان به طور ویژه نگران‌کننده است و کمیسیون آزادی مذهبی در ایالات متحده در گزارش اخیر خود پیشنهاد کرده که نام ایران در سال جاری میلادی نیز همچنان در فهرست فوق باقی بماند.

در بخشی از گزارش یاد شده آمده است که، به‌رغم حقوق تصریح شده در قانون اساسی ایران برای اقلیت‌های مذهبی، تهران همچنان با استفاده از قوانین دینی حاکم در کشور به سرکوب گروه‌های مختلف ادامه می‌دهد.

مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و اصلاح‌طلبان از جمله گروه‌هایی هستند که، بر اساس این گزارش، به دلیل پایبندی به حقوق بین‌المللی خود، یعنی آزادی بیان و آزادی مذهب، هدف حملات حکومت قرار گرفته‌اند.

حسن روحانی هم با «عدم پایبندی به وعده‌های انتخاباتی خود» کاری برای تقویت آزادی‌های مدنی اقلیت‌های مدنی انجام نداده است.

حتی برخی از پیروان ادیانی که در قانون اساسی کنونی حقوقی برای‌شان در نظر گرفته شده با آزار و اذیت، تبعیض، بازداشت و ارعاب مواجه هستند.

در واقع علاوه بر بهائیان، نوکیشان مسیحی، مسلمانان سنی‌مذهب، پیروان صوفی‌گری و نیز مخالفان شیعی‌مذهب، یهودیان، ارمنی‌ها، مسیحیان آشوری‌ و زرتشتی‌ها هم در ایران از بدرفتاری برپایه اعتقاد مذهبی‌شان در امان نیستند.

کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده آمریکا در نتیجه‌گیری گزارش اخیر خطاب به دولت ایالات متحده پیشنهادهایی را برای بهبود شرایط کنونی آزادی‌های مذهبی در ایران ارائه داده است.

علاوه بر حفظ نام ایران در فهرست کشورهایی که وضع‌شان به طور ویژه نگران‌کننده است، به توصیه کمیسیون، واشینگتن باید از جمله موضوع آزادی‌های مذهبی و اعتقادی را همواره در گفت‌وگو با ایران در دستور کار خود نگاه دارد و همچنان آن دسته از اجزای حکومت ایران و مقام‌های رسمی را که در نقض شدید آزادی مذهبی نقش دارند شناسایی کرده و دارایی‌های آنها را بر اساس قانون جامع تحریم‌های ایران مسدود کند.

XS
SM
MD
LG