لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۲۳

«کاهش یک میلیون بشکه‌ای» صادرات نفت ایران، معادل روزانه ۹۰ میلیون دلار


خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز پنج‌شنبه، اول تیرماه، منتشر کرد می‌گوید که صادرات نفت ایران در ماه ژوئن، ماه جاری میلادی، و در آستانه نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم‌های اروپا، «به شدت کاهش یافته» است.

این خبرگزاری بر اساس اطلاعات شرکتی که بارگیری و مسیر حرکت نفتکش‌ها را پی‌گیری می‌کند و همچنین چند منبع در شرکت‌های نفتی گزارش کرده است که صادرات نفت ایران در ماه جاری به ۱.۲ میلیون تا ۱.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.

در این گزارش آمده است که در صورت تایید رسمی این اطلاعات، صادرات نفت ایران در آستانه اجرایی شدن تحریم نفت و ارائه خدمات بیمه اتحادیه اروپا علیه ایران، نسبت به آغاز سال جاری میلادی روزانه با افت یک میلیون بشکه‌ای، معادل ۹۰ میلیون دلار در روز، مواجه شده است.

یک منبع آگاه در شرکت تجاری نفتی‌ای که خود پیشتر از خریداران نفت ایران بوده به خبرگزاری رویترز گفته است که برخی از شرکت‌های اروپایی مانند توتال فرانسه و هلنیک پترولیوم یونان از هم‌اکنون معامله نفت ایران را قطع کرده‌اند، چرا که بارگیری و دریافت محموله نفتی ایران قبل از اول ماه ژوئیه، یعنی زمان آغاز تحریم اتحادیه اروپا، «عملا ناممکن است».

در همین زمینه هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی نیز گزارش داده بود که صادرات نفت ایران طی ماه‌های آوریل و مه به یک و نیم میلیون بشکه در روز رسیده است.

این در حالی است که ایران سال گذشته در مجموع روزانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه صادرات نفت داشته است.

این گزارش می‌افزاید که با کاهش روزافزون صادرات نفت ایران، نفت بیشتری در نفتکش‌های لنگرانداخته در خلیج فارس ذخیره می‌شود.

یک منبع دیگر نفتی به خبرگزاری رویترز گفته است که شرکت هلندی-بریتانیایی رویال داچ شل، بزرگ‌ترین مشتری اروپایی نفت ایران در سال گذشته، هم اکنون خرید نفت ایران را متوقف کرده و شرکت «انی» ایتالیا که طی ماه جاری نیز مقداری از نفت ایران را خریده بود، از اول ماه ژوئیه، ۹ روز دیگر، خرید نفت از ایران را متوقف خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید که برخی از مشتریان نفتی ایران در آسیا نیز به خاطر توقف ارائه خدمات بیمه به نفتکش‌های حامل نفت ایران توسط شرکت‌های اروپایی، در حال سنجش راه‌هایی برای تسهیل واردات نفت از ایران هستند، اگرچه این کشورها در مجموع واردات نفت خود از ایران را کاهش داده‌اند.

تداوم گزارش‌ها درباره کاهش صادرات نفت ایران در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی به‌ویژه در چند ماه اخیر همواره کاهش صادرات نفت کشور را تکذیب کرده و اصرار داشته‌اند که تحریم‌ها بیش از همه به کشورهای غربی آسیب رسانده است.

هم اکنون ۹۰ درصد از خدمات بیمه نفتکش‌های جهان توسط شرکت‌های اروپایی انجام می گیرد، اما بر اساس تحریم‌های مصوب ۲۳ ژانویه اتحادیه اروپا که قرار است ۹ روز دیگر اجرایی شود، ارائه خدمات بیمه توسط این شرکت‌ها به نفتکش‌های حامل نفت ایران متوقف خواهد شد.
XS
SM
MD
LG