لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۱

تهدید یک عضو خانواده «دانشمند هسته‌ای» به بیان ناگفته‌ها


شهرام امیری (چپ) در کنار حسن قشقاوی، مقام وزارت امور خارجه، به هنگام بازگشت از آمریکا

وب‌سایت خبری سحام نیوز، نزدیک به مهدی کروبی، روز چهارشنبه، ۲۵ تیرماه، خبر داد که شهرام امیری که از او به عنوان دانشمند هسته‌ای ایران نام برده می‌شد، بیش از یک ماه است که در بند امنیتی زندان پادگانِ "جی" تهران دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

به گزارش این سایت، یک عضو خانواده شهرام امیری که نخواسته نامش فاش شود گفته است که اعضای خانواده آقای امیری یک ماه در بازداشت بوده‌اند تا او مجبور به بازگشت به ایران شود.

شهرام امیری خردادماه سال ۱۳۸۸ در کشور عربستان سعودی ناپدید شد. در تیرماه ۱۳۸۹، چندین ویدئوی متناقض از وی در فضای سایبری منتشر شد که در تعدادی از آنها اعلام می‌کرد برای تحصیل به آمریکا پناهنده شده و در تعدادی دیگر نیز این اتهام را مطرح می‌کرد که آمریکا وی را ربوده، اما خود او در صدد بازگشت به ایران است.

شهرام امیری در نهایت در روز پنج‌شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۸۹، به ایران بازگشت و مورد استقبال گرم چند تن از مقامات دولت محمود احمدی‌نژاد قرار گرفت.

وی در روز بازگشت خود در نشستی خبری ادعا کرد که یک سال پیشتر در شهر مدینه توسط مأموران اطلاعاتی سعودی و آمریکا ربوده و به زور به آمریکا برده شده است. این ادعا که پیش از آن نیز توسط مقامات جمهوری اسلامی مطرح شده بود توسط مقامات آمریکایی رد شد.

در همین زمان بود که روزنامه آمریکایی واشینگتن پست در تیرماه ۱۳۸۹ به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که شهرام اميری، «دانشمند هسته‌ای» ایران، با دريافت بيش از پنج ميليون دلار «اطلاعات مفيدی» در اختيار سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سیا، قرار داده است.

اینک سایت سحام نیوز نوشته است که وی پس از بازگشت به ایران «در یک خانه امن در شرق تهران نگهداری می‌شده و اجازه داشته که آخر هفته‌ها با خانواده‌اش در یک مجتمع تفریحی – فرهنگی به نام طلاییه در شمال شرق تهران دیدار کند».

به نوشته سایت سحام نیوز، این ملاقات‌ها پس از گذشت یک ماه متوقف شده و خانواده شهرام امیری بعد از مدتی متوجه شده‌اند که وی در سلول انفرادی نگهداری شده و تحت فشار بازجویی قرار دارد.

مدتی پس از بازگشت شهرام امیری خبرهایی درباره بازداشت وی منتشر شد، اما غلامحسن محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه، در ۱۳ دی ۱۳۸۹ گفت که در این باره چیزی نشنیده است.

سایت سحام نیوز نوشته است که «وی در خلال مدت بازداشت و بازجویی‌اش در زندان حشمتیه تهران مورد شکنجه‌های روحی و جسمی قرار گرفته و به واسطه سوء رفتار‌های بازجویان یک‌ بار نیز به مدت یک هفته در بیمارستان ۵۰۴ ارتش در تهران بستری بوده است».

سایت سحام نیوز همچنین به نقل از یک عضو خانواده شهرام امیری خبر داده است که وی پیش از عید نوروز سال ۱۳۹۱ چند بار در زندان حشمتیه با خانواده‌اش ملاقات داشته و شب سال نو را نیز همراه با چند مامور در خانه خود گذرانده است.

به گفته این عضو خانواده شهرام امیری، بعد از تحویل سال نو وی به زندان بازگردانده شده وهیچ گونه ملاقاتی با خانواده خود نداشته است.

این عضو خانواده شهرام امیری یادآور شده که وی در این مدت تنها هر از چند گاهی امکان تماس تلفنی با خانواده را داشته است.

به نوشته سایت سحام نیوز، در تیرماه سال ۱۳۹۱ خانواده شهرام امیری پس از مراجعه به سازمان قضایی نیروهای مسلح متوجه شده‌اند که او به ده سال زندان و پنج سال تبعید محکوم شده است.

این عضو خانواده شهرام امیری همچنین از دیدار خانواده وی با محمود احمدی‌نژاد و نامه احمدی‌نژاد به سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داده است.

وی همچنین از دیدار تصادفی همسر شهرام امیری با وی در ۱۵ تیر ۱۳۹۳ در سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داد.

به گفته این عضو خانواده شهرام امیری، وی فریاد زده که در پادگان جی نگهداری می‌شود و یک ماه است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

وی با اشاره به سخنان همسر شهرام امیری گفته است که «وی نمی‌توانسته به تنهایی راه برود و دو نفر زیر بغلش را گرفته بودند».

وی در پایان مصاحبه خود با سایت سحام نیوز گفته است: «ما نگفته‌ایم که چه شد که اصلا شهرام به ایران بازگشت؟ همه ما را اسیری برده بودند، فقط همین را بگوییم که ما تا حالا هیچ حرفی نزده‌ایم، با هیچ کس از آن یک ماهی که بعدش شهرام به ایران آمد حرفی نزدیم.»

این عضو خانواده شهرام امیری تهدید کرده است که «اگر وضع همین جور بماند، می‌گوییم که در آن یک ماه چه بر سر ما آوردند تا شهرام به ایران برگشت».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG