لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۳۰

یوزپلنگ پیراهن ملی‌پوشان ایران «آفریقایی» از آب درآمد


در پی درج طرح «یوزپلنگ ایرانی» روی پیراهن تیم ملی فوتبال ایران برای جام جهانی ۲۰۱۴ که انتقادات گسترده‌ای را در پی داشت، حتی هویت این یوزپلنگ نیز نه ایرانی، بلکه «آفریقایی» عنوان شد.

از برنامه فوتبالی ۹۰ تا خبرگزاری‌ها و رسانه‌های ورزشی و حتی برخی فعالان محیط زیست جنبه‌های مختلف از جمله گرافیگ اثر، ابعاد و حجم کار و رنگ و وضوح آن را زیر سوال برده‌اند.

دعوایی رسانه‌ای هم در گرفته است بر سر این که چه کسی نخستین پیشنهاددهنده این موضوع بوده است.

اما مهم‌ترین نقد وارده به یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی فوتبال ایران تاکنون هویت آن بوده است.

علیرضا اسانلو، طراح اصلی این نماد می‌گوید که این تصویر اصلا به یوز ایرانی تعلق ندارد. در همین زمینه ایسنا به نقل از علیرضا اسانلو نوشته است: «طرح روی پیراهن تیم ملی متعلق به یوزپلنگ آفریقایی است، نه ایرانی! یوز ایرانی وجه تمایزهایی با سایر همنوعانش دارد که یکی از آنها وجود یال است. در طرحی که روی پیراهن تیم ملی نقش بسته، یال یوزپلنگ گم شده.»

آقای اینانلو از مجریان و برنامه‌سازان صداوسیما درباره یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی می‌گوید: «قرار بود ۱۰ سانتی‌متر مربع سمت راست پیراهن برای این کار استفاده کنیم، اما طرح فعلی آن چیزی نیست که ما تایید کرده بودیم.»

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در گزارش انتقادی خود در این باره نوشته است: «خیلی‌ها مشتاقانه چشم انتظار دیدن طرح لباس تیم ملی بودند، اما درست از لحظه‌ای که این پیراهن رونمایی شد، همه‌ شادی‌ها رنگ باخت و ذوق علاقه‌مندان به فوتبال و محیط‌ زیست کور شد. این نقش آن قدر عیب و ایراد داشت که تمام ماهیت کار را زیر سوال برد.»

عادل فردوسی‌پور نیز در برنامه ۹۰ استفاده از چنین پیراهنی را در بازی‌های جام جهانی تعجب‌برانگیز دانست و گفت هیچ کشوری چنین کاری نمی‌کند.

او تصویر ده‌ها نمونه آرم باشگاهی و تیم‌های ملی را از سراسر جهان پخش کرد که نماد حیوانات در ابعادی کوچک و داخل آرم بودند و زیر یقه یا گوشه پیراهن قرار گرفته‌اند.

کفاشیان هم در پاسخ گفت: «اصلا این موضوع به فکرمان نرسیده بود. می‌توانیم تغییراتی انجام دهیم. ما این پیراهن را با عجله طراحی کردیم و اصلا فکر نمی‌کردیم فیفا آن را تایید کند.»

در تیم‌های ملی، سه قلاده شیر روی آرم پیراهن تیم ملی انگلستان نقش بسته و این تیم به «سه شیرها» معروف است. خروس در آرم فرانسه و نماد شیر هم در اسکاتلند، کنگو، جمهوری چک و هلند دیده می‌شود. پرندگان مختلفی هم نماد روی پیراهن تیم‌های ملی ژاپن، بولیوی، قبرس، قزاقستان و نیجریه هستند. در باشگاه‌ها نیز نمونه‌های فراوانی وجود دارد؛ مانند شیر در تیم برشیا، قوچ در داربی کانتی و گوزن در باشگاه واتفورد.

اما غیر از باشگاه رایو والکانو که قبلاً زنبور درشتی وسط پیراهنش داشت، نمونه دیگری وجود ندارد که مانند تیم ملی ایران، تصویر یک جانور روی پیراهنش نقش بسته باشد.

در همین حال علیرضا اینانلو در برنامه ۹۰ خود را به عنوان نخستین پیشنهاددهنده این موضوع معرفی کرد، اما برخی رسانه‌ها و فعالان محیط زیست ضمن تکذیب اظهارات او، ایده یوزپلنگ روی پیراهن را متعلق به آرش نورآقایی می‌دانند. سایت تابناک هم با معرفی اینانلو به عنوان «شکارچی کهنه‌کار»، او را به دروغگویی و بهره‌برداری از نفوذش در سازمان صداوسیما متهم کرده است.
XS
SM
MD
LG