لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۰۵

سومین گزینه غیر ورزشی روحانی برای وزارت ورزش


محمد شریعتمداری
محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور ایران، با حفظ سمت به عنوان سرپرست وزارت ورزش و امور جوانان منصوب شد. او پس از مسعود سلطانی‌فر و رضا صالحی امیری، سومین گزینه غیر متخصص در حوزه ورزش است که از سوی حسن روحانی، مسئولیت سرپرستی این وزارتخانه را برعهده می‌گیرد.

آقای شریعتمداری طی هشت سال در دو دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی وزیر بازرگانی بود. عضویت در شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با حکم آیت‌الله خامنه‌ای، ریاست هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور، ریاست شورای عالی نظارت بر اتاق‌های بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی، همچنین عضویت در هیئت امنای بنیاد شهید در سوابق سرپرست جدید وزارت ورزش درج شده است.

عضویت در کمیته مرکزی انقلاب اسلامی در زمان مسئولیت مهدوی کنی، معاونت امور انقلاب نخست وزیری در دولت رجایی نیز از دیگر مسئولیت‌های شریعتمداری در دهه‌های اخیر بوده، اما در فهرست طولانی پیشینه او، فعالیت در حوزه ورزش به چشم نمی‌خورد.

در متن حکم آقای روحانی به شریعتمداری، «مراتب تعهد و سوابق علمی و مدیریتی» دلیل انتصاب او به سمت سرپرستی این وزارتخانه عنوان شده است. مقام وزارت ورزش تنها جای خالی در کابینه دولت یازدهم است. روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود به بهره‌گیری از متخصصان و «استفاده از نخبگان در همه عرصه‌ها» تاکید کرده بود.

فضای ورزشی ایران با تنش‌های فراوانی به خاطر بلاتکلیفی وزارت ورزش مواجه است. بسیاری از رشته‌ها با سرپرست اداره می‌شوند و رئیس ندارند؛ از جمله ورزش کشتی که به عنوان قهرمان جهان، دو سال است بدون رئیس مانده و طی این مدت حدود پنج میلیارد تومان بدهی به جا گذاشته است.

رشته‌های ورزشی قایقرانی (حدود هفت ماه)، شنا (۹ ماه)، سوارکاری (بیش از دو سال)، سه‌گانه (۲۲ ماه)، چوگان (دو سال)، کوهنوردی (۲۳ ماه)، رزمی و کونگ‌فو (۲۱ ماه)، پرورش اندام (دو سال)، زورخانه‌ای (یک سال)، ورزش‌های کارگری (یک سال)، اتومبیل‌رانی (۹ ماه) و فدراسیون نابینایان و کم‌بینایان نیز شش ماه است که رئیس ندارند.

دوره ریاست چهار ساله روسای فدراسیون‌های اسکی، تیراندازی، تکواندو و هاکی نیز در آذرماه به پایان خواهد رسید. کبدی، جانبازان و معلولان و بوکس هم فقط تا پایان سال فرصت دارند. یعنی شمار فدراسیون‌های بلاتکلیف تا قبل از نوروز ۹۳ به بیست فدراسیون خواهد رسید.

فدراسیون‌هایی که رئیس دارند نیز با مشکلات فراوانی رویارو هستند. تیم ملی فوتبال ایران در آستانه جام جهانی است و فدراسیون فوتبال در فضایی پرتنش، تحت فشار شدید برخی اعضای مجمع انتخاباتی قرار گرفته است. برخی رشته‌ها با خطر تعلیق مواجه‌اند و وزنه‌برداری هم یکی از ضعیف‌ترین نتایج سال‌های اخیر را به جا گذاشته است.

مسعود سلطانی‌فر نخستین گزینه رئیس جمهور بود که با ۱۴۸ رای مخالف از راهیابی به مجلس بازماند. حامد قادر مرزی نماینده دهلران به عنوان سخنران مخالف گفت: «با این همه فارغ‌التحصیل ورزشی آیا حضور چنین فردی در وزارت ورزش با شایسته‌سالاری هماهنگی دارد؟ چرا یک نفر که سوابقش استاندار و معاون امنیتی - سیاسی استاندار بوده بیاید در رأس ورزش کشور قرار بگیرد. انتصاب وی در وزارت ورزش عادلانه نیست و با اعتدال هم‌خوانی ندارد.»

صالحی امیری گزینه دوم آقای روحانی نیز که سوابق مدیریتی در وزارت اطلاعات دارد با ۱۴۱ رای مخالف از تصدی پست وزارت بازماند. الیاس نادران نماینده تهران در مجلس به عنوان سخنران مخالف، او را به دریافت رشوه ۳۰۰ میلیون تومانی در پرونده فساد مالی شرکت بیمه ایران و صدور دستور شکنجه در ماجرای انفجار لوله‌های گاز خوزستان متهم کرد.

حالا با به تاخیر افتادن انتخاب وزیر ورزش، محمد دهقان نماینده طرقبه و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته است حداکثر زمان اداره وزارت ورزش و جوانان با سمت سرپرستی تا ۲۴ آبان است. رئیس جمهور باید تا قبل از این موعد وزیر ورزش را به مجلس معرفی کند. به این ترتیب شریعتمداری فقط ۱۸ روز با عنوان سرپرست فعالیت خواهد کرد و پس از آن، خود او یا هر گزینه‌ای که مدنظر آقای روحانی است باید به عنوان وزیر پیشنهادی از مجلس رای اعتماد بگیرد.
XS
SM
MD
LG