لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۳۳

متروی تهران باز هم قربانی گرفت: یک کشته، یک مجروح


نشست زمین در ایستگاه متروی قیام در تهران

تنها چند ساعت پس از مرگ یک آتش‌نشان و یک کارگر افغان بر اثر ریزش مترو در میدان قیام، فرو ریختن بلوک‌های بتنی در متروی شهید محلاتی تهران هم یک کارگر کشته و یک کارگر مجروح بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، عصر روز دوشنبه، ۱۹ مهرماه، بلوک های بتنی انبار شده در متروی شهید محلاتی تهران بر روی کارگرانی فرو ریخت که مشغول جابه‌جایی آنها بودند.

در این حادثه یک کارگر در دم کشته شده و یک کارگر دیگر به بیمارستان منتقل شد.

صبح روز دوشنبه نیز ریزش بخشی از سطح معبر میدان «قیام» تهران منجر به کشته شدن آتش‌نشانی شده بود که برای نجات یک کارگر افغان مدفون شده زیر آوار وارد حفره ایجاد شده ناشی از این ریزش شده بود.

این کارگر افغان نیز در این حادثه جان خود را از دست داد.

شهر تهران در ماه‌های اخیر شاهد وقوع نشست زمین و ریزش تونل‌های مربوط به مترو بوده و در جریان این حوادث چندین نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

از جمله روز چهارشنبه، ۱۷ شهریورماه، بر اثر ریزش کارگاه ایستگاه متروی کیانشهر، واقع در جنوب شرق تهران، دست‌کم چهار کارگر جان خود را از دست داده و شش نفر دیگر مصدوم شدند.

یک روز بعد از آن نیز گزارش‌هایی از فرو ریختن بخشی از دیوار مترو در ایستگاه کوهسار تهران منتشر شد، اما متروی تهران اعلام کرد که «تنها سنگی بر روی کتف یکی از کارگران افتاده و ریزشی در کار نبوده است».

صبح روز ۲۸ خردادنیز بر اثر انفجار شدید لوله گاز در منطقه کوهسار در شمال تهران «دو کارگر کشته» و پنج نفر مجروح شده و برق، گاز، تلفن، تلفن همراه و آب این منطقه تا مدتی قطع شد.

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، روز هشتم شهریور با اشاره به نظرات دستگاه‌های مختلف، مترو را مقصر این حادثه دانسته و گفته بود که «حفر مترو باعث فروریزش خاک و فشار به لوله گاز، لوله آب و کابل‌های انتقال برق و در نهایت منجر به گسستگی در این خطوط و شکستگی لوله و حریق شده است».

در همین حال احمد حکیمی‌پور، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران، در اینستاگرام خود با اشاره به نشست‌های چندباره زمین در تهران نوشته بود که «انجام عملیات عمرانی در شهر بیش از آن که به سرعت در اقدام نیاز داشته باشد، به دقت در انجام کار کارشناسی محتاج است.»

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، نیز روز جمعه، ۱۹ شهریور، با اشاره به وقوع «حوادث متعدد» در کارگاه‌های عمرانی متروی تهران اعلام کرده بود که «شورا برای پاسخ به اذهان عمومی ورود جدی‌تری به این حوادث خواهد داشت».

به‌رغم این اظهارات، مدیریت متروی تهران هنوز واکنشی جدی در این باره نداشته است.

XS
SM
MD
LG