لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۴۸

آماده‌باش هزاران پلیس برای برگزاری «انتخابات امن» در ایران


رئیس پلیس ایران روز شنبه ضمن اشاره به آماده‌باش «۳۰۰ هزار نیرو» با هدف برگزاری «انتخابات امن»، خبر داد که پلیس فتا همه کانال‌های تلگرامی را در دوران انتخابات زیر نظر دارد و با «کوچک‌ترین تخلفی» برخورد خواهد شد.

به گزارش روز شنبه، دوم اردیبهشت، در خبرگزاری مهر٬ حسین اشتری، رئیس نیروی انتظامی، این خبر را در جمع خبرنگاران و درباره اولویت‌های ناجا برای برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بیان کرد.

به گفته وی٬ ناجا با «آمادگی کامل و توان حداکثری آماده برگزاری انتخاباتی امن» است و این نیرو «با ۳۰۰ هزار نفر نیرو در انتخابات حضور دارد.»

آقای اشتری در ادامه در مورد برگزاری هر گونه تجمع بدون مجوز هشدار داده و افزود که «هرگونه تجمع باید با مجوز باشد. بدون مجوزها را ناجا برخورد می کند.»

وی درباره استفاده از فضای مجازی از سوی نامزدهای انتخابات نیز افزود که افراد و احزاب در این زمینه باید در چارچوب «دستور‌العمل‌های» ستاد انتخابات وزارت کشور فعالیت کنند.

وی اضافه کرد که «پلیس فتا همه کانال‌ها [در تلگرام] را رصد می‌کند و با متخلفین برخورد می‌شود».

جدا از تردید درباره عملی بودن کنترل «همه» کانال‌های تلگرام، هشدار وی در حالی بیان شده که به تازگی٬ حسین نجات٬ جانشین سازمان اطلاعات سپاه جمهوری اسلامی، با انتقاد از حسن روحانی اذعان کرد که تلفن تلگرامی به این دلیل مسدود شده که در غیر این صورت «هیچ موردی را نمی‌توانستیم کنترل کنیم.»

اظهارات وی در دفاع از مسدود کردن امکان تماس صوتی «تلگرام» چند روز پس از مسدود شدن این امکان در ایران بیان شد.

دو روز پس از فعال‌ شدن امکان تماس صوتی به‌ وسیله برنامه پرطرفدار تلگرام در ایران، این قابلیت از روز جمعه، ۲۵ فروردین، با دستور قضایی مسدود شد.

به گزارش رسانه‌های ایران٬ آقای اشتری روز شنبه در ادامه از این که نامزدهای انتخابات پس از اعلام اسامی تائید صلاحیت‌شدگان٬ «تمکین» کردند٬ ابراز خرسندی کرد٬ اما هشدار داد که ناجا تا پایان انتخابات «در آماده‌باش کامل است.»

به دنبال اعلام اسامی تائید صلاحیت‌شدگان دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایران، نیروهای پلیس در نقاط مختلف تهران مستقر شدند.

رسانه‌های ایران اعلام کردند که وضعیت تهران عادی است و استقرار ماموران در برخی نقاط شهر ادامه داشته، اما مشکل امنیتی وجود ندارد.

در همین حال گزارش‌های تا‌ئید‌نشده‌ در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن بود که تجمع نیروهای پلیس در شرق تهران و در نزدیکی منزل محمود احمدی‌نژاد که از سوی شورای نگهبان فاقد صلاحیت شرکت در رقابت‌های انتخاباتی تشخیص داده شد٬ بیشتر بود.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه به تازگی از مقام‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی خواسته بود هماهنگ با دادستان کل کشور، با «فتنه» و «اغتشاش‌های» احتمالی در انتخابات برخورد کنند.

دیدن نظرات (۳۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG