لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۰۳

کمک یک میلیون دلاری آمریکا به صندوق انتقال مجاهدین خلق


مری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
یک روز پس از اعلام تشکیل صندوقی در سازمان ملل برای کمک به انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران از عراق، ایالات متحده روز پنج‌شنبه از کمکی بالغ بر یک میلیون دلار به این صندوق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه، دوم آبان‌ماه، اعلام کرد که برای کمک به انتقال اعضای این سازمان ایرانی به کشور ثالث، غیر از عراق و ایران، یک میلیون دلار اختصاص می‌دهد.

بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل، روز چهارشنبه گذشته صندوقی را در این سازمان افتتاح کرد که هدف از آن «یافتن خانه‌ای تازه در خارج» برای اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران اعلام شد.

مری هارف، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن اعلام خبر کمک آمریکا گفت: «ما نیز بر این باوریم که انتقال و اسکان مجدد تنها راه تضمین امنیت و رفاه ساکنان اردوگاه آزادی است.»

اشاره این مقام دولت آمریکا به آن دسته از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است که در یک سال گذشته از اردوگاه اشرف به اردوگاه حریه یا آزادی انتقال یافته، اما تاکنون کشور ثالثی برای زندگی نیافته‌اند.

از زمان فراخوان سازمان ملل خطاب به کشورهای به‌ویژه اروپایی برای اسکان اعضای سازمان مجاهدین تنها آلبانی و آلمان به پیشنهاد این سازمان نظر مثبت نشان داده‌اند.

همچنین آلبانی که پذیرفته است حدود ۲۱۰ عضو سازمان مجاهدین را اسکان دهد تاکنون شاهد انتقال بیش از ۴۰ تن از آنها بوده است.

سازمان مجاهدین خلق حدود سه دهه پیش در جریان جنگ ایران و عراق به حمایت از صدام حسین برخاست و در اردوگاه اشرف در استان دیاله، در نزدیکی بغداد، مستقر شد. اشرف ماه گذشته پس از سال‌ها کاملا خالی از سکنه اعلام شد.

سازمان مجاهدین خلق ایران که به کشتار شهروندان ایرانی و هدف قرار دادن منافع سیاسی و تجاری آمریکایی متهم است، سال‌های طولانی در فهرست گروه‌های تروریستی واشینگتن قرار داشت، اما آمریکا در سال ۲۰۱۲ نام این سازمان را از فهرست گروه‌های تروریستی خود خارج کرد.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG