لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۲۸

وقوع آتش‌سوزی در چند صد هکتار از جنگل‌های ایران


در پی وقوع چند آتش‌سوزی در صدها هکتار از جنگل‌های ایران در یک هفته اخیر، آتش‌سوزی در جنگل‌های شهرستان ایوان در استان ایلام که از روز پنج‌شنبه آغاز شده هنوز خاموش نشده و بیش از ۹ هکتار از این جنگل‌ها در آتش سوخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، از صبح روز پنج‌شنبه، ۱۱ خرداد، آتش‌سوزی در منطقه جنگلی «سرخ‌گیر» در شهرستان ایوان آغاز شده است.

شامگاه روز پنج‌شنبه برخی از مقامات محلی از کنترل آتش خبر دادند، اما به گزارش خبرگزاری مهر، این آتش‌سوزی به طور کامل خاموش نشده و همچنان ادامه دارد.

به گفته رضا احمدی، مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام، تاکنون بیش از ۹ هکتار از جنگل‌های این منطقه در آتش سوخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، جنگل‌های این منطقه روز سه شنبه نیز آتش گرفته بود، اما این آتش‌سوزی توسط نیروهای منابع طبیعی، هلال احمر و نیروهای مردمی خاموش شد.

همزمان با گرم شدن هوا در تعدادی از استان‌های ایران، آتش‌سوزی در جنگل‌ها نیز افزایش یافته است.

در همین حال رضا نجاتی، فرماندار شوش در استان خوزستان، روز پنج‌شنبه خبر داد که طی چند روز اخیر در ده مورد آتش‌سوزی بیش از ۱۵۰ هکتار از جنگل ها و بیشه‌زارهای این شهرستان از بین رفته است.

محمد الوندی، رئیس پارک ملی کرخه، نیز اعلام کرد که در آتش‌سوزی روزهای سه شنبه و دوشنبه، ۵۰ هکتار از محدوده پارک ملی کرخه و ۳۰ هکتار از جنگل دست کاشت «ام الدبس» در شهرستان دشت آزادگان دچار آتش‌سوزی شده است.

در آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع شهرستان‌های بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد در روز شنبه ششم خرداد نیز بیش از ۴۰ هکتار جنگل و مرتع در آتش سوخت.

قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها، در مصاحبه با روزنامه ایران اعلام کرده که موارد آتش‌سوزی در جنگل‌ها از ۷۵۰ مورد در سال ۹۴ به ۵۰۰ مورد در سال ۹۵ رسیده است.

به گفته آقای سبزعلی، تعداد آتش‌سوزی در مراتع از ۸۰۰ مورد در سال ۹۴ به هزار و ۲۰۰ مورد در سال ۹۵ افزایش یافته است.

بر اساس این آمار، در سال ۹۵ حدود سه هزار هکتار از اراضی جنگلی و ۱۱ هزار هکتار مرتع در آتش سوخت که این رقم نسبت به آتش‌سوزی چهار هزار هکتاری در جنگل‌ها و هفت هزار هکتاری مراتع در سال ۹۴ حکایت از کاهش ۲۵ درصدی آتش‌سوزی در جنگل‌ها و افزایش ۳۶ درصدی آتش‌سوزی در مراتع دارد.

با این حال خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل‌ها، پیش از این آمار متفاوتی را ارائه کرده و گفته بود که سال ۹۴ بیش از ۴۴ هزار هکتار از جنگل‌های ایران آتش گرفته که این میزان در ۱۲ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

در سال ۹۵ تعدادی از درختان با قدمت بالا و همچنین بخش‌هایی از پارک های ملی ایران نیز در آتش‌سوزی از بین رفت.

از جمله آتش‌سوزی در ارتفاعات «پاسارگاد» در استان فارس در روزهای پایانی خردادماه ۹۵ منجر به از بین رفتن حداقل سه هزار هکتار از پوشش گیاهی منطقه از جمله تعدادی از درختان با قدمت «۲۰۰ تا ۵۰۰ سال» شد.

در روزهای پایانی تیرماه این سال نیز در آتش‌سوزی ۶۲ هکتار از پارک ملی کرخه در استان خوزستان، سه هزار درخت، یک هزار و ۵۰۰ نهال از نوع «گز و پده» و هزار بوته سوخت.

نبود هواپیما و هلی‌کوپتر آب‌پاش از جمله دلایل کندی در خاموش کردن آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران اعلام شده است.

در همین حال مقام‌های سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌های ایران اعلام کرده‌اند که دلیل ۹۵ درصد از آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع عامل انسانی است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG