لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۵۶

تجمع طلاب و نیروهای حزب‌اللهی علیه روحانی و خاتمی در یزد


گروهی از محافظه‌کاران٬ طلاب مدارس دینی و نیرو‌های حزب‌اللهی در شهر یزد با برگزاری تجمعی در اعتراض به «سخنان ساختارشکنانه» رئیس جمهور در این شهر، علیه حسن روحانی و محمد خاتمی شعار دادند.

این تجمع، آن ‌طور که رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند، صبح روز چهارشنبه، ۱۹ اسفندماه، در مدرسه «مصلای» یزد برگزار شده است.

وب‌سایت محلی «طلوع یزد» مهم‌ترین علت برگزاری این تجمع را اعتراض به «سخنان ساختارشکنانه و غیرقانونی رئیس جمهور در خصوص حمایت از فتنه‌گران» گزارش کرده است.

حسن روحانی سه روز پیش در جریان سفر یک روزه خود به شهر یزد که با استقبال گروهی از مردم این شهر نیز مواجه شد از محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق، که توسط برخی از اصولگرایان فتنه‌گر خوانده می‌شود و اقدامات وی تعریف و تمجید کرده و از وی با عنوان «برادر عزیز من» نام برد.

اما این اظهارات روحانی با اعتراض گروهی از محافظه‌کاران جمهوری اسلامی مواجه شده که تجمع روز سه‌شنبه در یزد یکی از این اعتراض‌ها محسوب می‌شود.

رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که معترضان در این تجمع شعار‌های «مرگ بر آمریکا»٬ «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر فتنه‌گر» سر داده‌اند.

تصاویر منتشر شده از این تجمع نیز نشان می‌دهد که گروهی از معترضان پلاکارد‌هایی با مضامین «حمایت از فتنه‌گر٬ خیانت است به رهبر»٬ «دولت راست‌گویان٬ فرافکنی و دروغ بس است» در دست داشتند.

بر اساس گزارش‌ها، امام جمعه حومه شرقی یزد نیز با حضور در میان تجمع‌کنندگان در یک سخنرانی گفته است که از این سفر حسن روحانی و «اشرافی‌گری‌های آن»٬ «آمارهای دروغ» و «حرکت‌های ناروای» صورت گرفته در این سفر می‌توان «ده‌ها جلد کتاب نوشت».

معترضان گفته‌اند حسن روحانی در سخنرانی خود «آمار‌ها و اطلاعات دروغ» ارائه کرده و از این که یزد را «شهر گفت‌وگوی تمدن‌ها» نامیده و از محمد خاتمی تعریف و تمجید کرده ناخشنودند.

این معترضان ناراحتی خود را از این سخنان در قالب دست‌نوشته‌هایی با مضامین «یزد پایتخت هیچ حزب و جناح سیاسی نیست، یزد حسینیه ایران است» و «یزد، پایتخت اصلاحات نیست، یزد شهر شهید صدوقی، یزد شهر قنات و قنوت و قناعت» نشان داده‌اند.

در همین حال جمعی از طلاب یزدی مقیم قم هم در نامه‌‌ای خطاب به حسن روحانی از تمجید‌های وی از محمد خاتمی اظهار تاسف کرده‌اند.

آنها از روحانی پرسیده‌اند که «به راستی این گونه موضع‌گیری‌ها توسط شخص شما، چه نفعی برای کشور دارد؟ چه کمکی به رفع معضل گرانی و بیکاری وسیع می‌کند؟»

حسن روحانی به تازگی اعلام کرد که محدودیت‌های اعمال شده علیه محمد خاتمی را مصوبه شورای عالی امنیت ملی نمی‌داند که این اظهارات با خشم گروهی از محافظه‌کاران مواجه شد.

محمد خاتمی از حامیان حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ بود و در انتخابات هفتم اسفندماه نیز از فهرست نامزد‌های نزدیک به دولت اعلام حمایت کرد.

انتشار پیام ویدیویی خاتمی در حمایت از فهرست نامزد‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر به افزایش برخی محدودیت‌ها علیه وی منجر شده است.

XS
SM
MD
LG