لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۰۵

آیت‌الله سیستانی خواستار محاکمه مقامات عراقی متهم به فساد شد


آیت‌الله علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق، در خطبه‌های نماز جمعه روز ۱۳ شهریورماه خواستار محاکمه مسئولان بلندپایه «متهم به دست داشتن در فساد» در این کشور و «باز پس‌گیری اموال غارت شده» شد.

پیشتر آیت‌الله سیستانی از برنامه‌های اصلاحات اخیر حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، حمایت کرده، اما در عین حال از او خواسته بود که علیه فساد و سوء مدیریت مواضعی قاطع‌تر اتخاذ کند.

در چارچوب برنامه اصلاحات آقای العبادی که توسط پارلمان عراق به تصویب رسید، شماری از پست‌های حکومتی در سطوح بالا که بر پایه سهم‌بندی‌های مذهبی تقسیم می‌شد لغو شد.

او همچنین خواستار از سرگیری تحقیقات در زمینه فساد شد و بر همین مبنا، ده‌ها پرونده قضایی تشکیل شد. به نخست‌وزیر نیز اختیار برکناری استانداران و روسای شهرداری‌ها داده شد.

این در حالی است که منتقدان این برنامه می‌گویند که اقدامات تازه در این زمینه مخالف قانون اساسی است و زندگی شهروندان عراقی را بهبود نمی‌بخشد.

اصلاحات آقای العبادی پس از آغاز تظاهرات گسترده در مناطق مرکز و جنوب عراق با خواست بهبود وضعیت خدماتی و مبارزه با فساد مطرح شد. جرقه تظاهرات اخیر، قطعی طولانی‌مدت برق در گرمای تابستان بود.

به گزارش خبرگزاری اصوات‌العراق، در خطبه‌های نماز جمعه آیت‌الله سیستانی که به نمایندگی از او توسط دستیارش احمد الصافی در کربلا ایراد شد، آمده بود: «باید مسئولان بلندپایه و فاسدان را که بیش از یک دهه بر اموال مردم عراق چیره شدند، مورد پیگرد و بازخواست قرار داد و اموال غارت شده عراق را از آنها باز ستاند.»

او همچنین خطاب به «هیئت پاکدامنی» مسئول مبارزه با فساد و همچنین دستگاه قضایی گفت: «سوال‌های فراوانی درباره توانایی هیئت پاکدامنی و دستگاه قضایی در تحمل مسئولیت و انجام ماموریت بدون تاخیر و زمان‌کشی بیشتر وجود دارد.»

تظاهرکنندگان عراقی اخیرا خواستار برکناری مدحت المحمود، رئیس شورای عالی قضایی عراق و دستگاه نظام قضایی این کشور، شده‌اند.

آیت‌الله سیستانی همچنین خواستار اصلاحات اقتصادی در عراق شد.

پیش‌بینی می‌شود که کسری بودجه دولت عراق در سال جاری به دلیل کاهش درآمدهای نفتی و افزایش هزینه‌های نظامی به بیش از ده درصد برسد؛ به‌ویژه آن که این کشور با نبرد با شبه‌نظامیان گروه خلافت اسلامی (داعش) که مناطق وسیعی از شمال این کشور را تصرف کرده‌اند، درگیر است.

به گفته آیت‌الله سیستانی، «ضعف برنامه‌ریزی اقتصادی و نبود استراتژی کامل برای فراهم کردن منابع ملی غیر از نفت یکی از چهره‌های فساد است».

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG