لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۰۴

دو انفجار انتحاری در بغداد دست‌کم ۲۵ کشته برجای گذاشت


در پی انفجار انتحاری خودرویی در خیابان بغدادالجدیده، در شرق پایتخت، دست کم ۱۷ تن کشته شده‌اند

در جریان انفجار دو بمب انتحاری مجزا در شرق و شمال بغداد در روز پنج‌شنبه، دست‌کم ۲۵ تن کشته و ۷۰ نفر زخمی شدند.

بلافاصله پس از وقوع این انفجارها، گروه خلافت اسلامی که مواضع‌شان در مرکز شهر فلوجه تحت محاصره نیروهای امنیتی عراق است، مسئولیت آنها را برعهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعضای گروه خلافت اسلامی گفته‌اند که یکی از انفجارها به واسطه خودرویی حامل مواد منفجره و دیگری با کمربند انتحاری صورت گرفته‌ است.

یک افسر پلیس نیز به خبرگزاری رویترز گفته است که خودرویی حامل مواد منفجره یک خیابان تجاری در بغداد با نام بغداد الجدیده (در شرق پایتخت) را مورد هدف قرار داده که در پی آن ۱۷ تن کشته و بیش از ۵۰ تن زخمی شده‌اند.

همچنین مردی با کمربند انتحاری خود را در یک ایستگاه ایست‌بازرسی در نزدیکی پادگانِ تاجی در شمال پایتخت منفجر کرده که منجر به مرگ هفت سرباز و زخمی شدن بیش از ۲۰ تن شده است.

گروه خلافت اسلامی در بیانیه‌ای که در اینترنت منتشر کرده، می‌گوید که در جریان انفجار خیابان بغدادالجدیده، اعضای نظامی شیعه که پیش‌تر شناسایی شده بودند، مورد هدف قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس تعداد کشته‌شدگان این دو انفجار را ۲۷ تن اعلام کرده است.

نیروهای امنیتی عراق از روز سوم خردادماه حملات وسیعی را به مواضع گره خلافت اسلامی در شهر فلوجه (در ۶۵ کیلومتری غرب بغداد) آغاز کرده‌اند. آغاز این حملات در پی انفجارهای خون‌باری بود که در مناطق شیعه‌نشین بغداد توسط گروه خلافت اسلامی هدایت می‌شد.

فلوجه یکی از سنگرهای تاریخی شورشیان سنی است. این منطقه یک بار در سال ۲۰۰۳ و پس از ورود نیروهای آمریکایی بدل به سنگرگاه شورشیان سنی شد و پس از آن نیز بدل به محلی شد برای مبارزه با دولت شیعه که هدایت عراق را در دست گرفته بود.

هشیار زیباری، وزیر دارایی عراق، هفته گذشته گفته بود که بازسازی شهر فلوجه بسیاری طولانی و پرهزینه خواهد بود، چرا که نیروهای خلافت اسلامی ده‌ها تونل در این منطقه حفر کرده و در خانه‌ها و جاده‌ها بمب کار گذاشته‌اند تا فرایند ورود نیروهای امنیتی عراق به فلوجه را کند کنند.

بسیاری از تحلیل‌گران امور عراق می‌گویند که گروه خلافت اسلامی برای ایجاد اغتشاش و منحرف کردن توجه نیروهای امنیتی از خطوط مقدم جنگ، دست به انفجارهای کوچک در پایتخت می‌زنند.

XS
SM
MD
LG