لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۴۵

تاکید عباس بر لزوم برقراری صلح اسرائیل و فلسطین در دیدار با ترامپ


محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، روز سه‌شنبه در حضور دونالد ترامپ گفت، امیدوار است نام او در تاریخ به عنوان رئیس جمهوری از آمریکا ثبت شود که صلح اسرائیلی- فلسطینی را برقرار کرد.

محمود عباس این امید را روز سه‌شنبه، دوم خرداد، در کنفرانس مطبوعاتی پس از مذاکرات یک‌ساعته‌اش با آقای ترامپ در کرانه باختری بیان کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در دومین روز از سفر به اسرائیل، در شهر بیت اللحم با محمود عباس دیدار کرد.

آقای عباس افزود: «ملت فلسطین آزادی و استقلال می خواهد؛ این کلید رسیدن به صلح است، و با برقراری چنین صلحی، مردم جهان هم امید تازه ای می گیرند.»

ابو مازن تاکید کرد که کشور فلسطین باید در مرزهای سال ۱۹۶۷ به پایتختی شرق بیت‌المقدس برپا شود.

محمود عباس همچنین گفت، فلسطینیان با یهودیت و یهودیان مشکلی ندارند.

ابو مازن ابتکار صلح عربی را نیز مورد یادآوری قرار داد.

طرح صلح عربی سال ۲۰۰۲ از سوی اتحادیه عرب و با ابتکار ولیعهد وقت عربستان ارائه شد؛ این طرح استرداد اراضی اشغالی در برابر صلح کامل میان همه کشورهای عربی با اسرائیل را پیشنهاد می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی بیت اللحم قول داد برای صلح تلاش کند. اما به راهکار دو کشوری (استقلال فلسطین در کنار اسرائیل) اشاره نکرد.

آقای ترامپ افزود، منتظر همکاری با رهبر فلسطینیان برای بهبود وضع اقتصادی فلسطینیان نیز هست.

دونالد ترامپ این را نیز گفت، «خشنود» شده که آقای عباس برای «برداشتن گام های قاطع در مبارزه با تروریسم» قول داده است.

دیدار بیت اللحم دومین ملاقات میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبر فلسطینیان در سه هفته گذشته بود؛ دیدار پیشین این دو در کاخ سفید انجام شده بود.

دونالد ترامپ روز دوشنبه در دو دیدار با رئیس جمهوری و نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم نیز گفت که رسیدن به صلح میان اسرائیل و فلسطینیان دشوار، اما دست‌یافتنی است.

مذاکرات صلح اسرائیلی – فلسطینی از سال ها پیش راکد مانده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به ترامپ گفته است، آماده تجدید گفت و گوها با فلسطینیان است.

اما شرط فلسطینیان که توقف ساخت و سازهای اسرائیل در اراضی فلسطینی است، بر زمین مانده و یوآو گالانت وزیر مسکن اسرائیل به تازگی از طرح ساخت ۲۵ هزار خانه جدید در این اراضی خبر داد.

در این میان، فلسطینیان از این که ترامپ در این سفر به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس هیچ اشاره ای نکرده و درخواست اسرائیل برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را نادیده گرفته، خشنود شده اند.

دونالد ترامپ در دیدارهای خود با مقامات اسرائیل با اشاره به مذاکراتی که روز یک‌شنبه در ریاض با ملک سلمان پادشاه سعودی و سران ۴۰ کشور اسلامی داشت، گفت صلح اسرائیلی- فلسطینی کشورهای مسلمان را نیز به رابطه با اسرائیل علاقه‌مند می کند.

دونالد ترامپ و محمود عباس در نشست مطبوعاتی خود در بیت اللحم رویداد مرگبار دوشنبه شب در منچستر بریتانیا و کشته شدن ۲۲ تن از حاضران در کنسرت موسیقی آریانا گرانده خواننده ۲۳ ساله آمریکایی را محکوم کردند.

نخستین حضور دونالد ترامپ در کرانه باختری با اعتصاب فلسطینیان همزمان شده بود.

اعتصاب سراسری فلسطینیان برای همبستگی با زندانیان فلسطینی اعتصاب غذا کرده برقرار شده بود.

صدها زندانی امنیتی فلسطینی در زندان های اسرائیل از «روز اسیر فلسطینی» که ماه گذشته بود، در اعتصاب غذا به سر می برند.

خانواده های شماری از این زندانیان سه شنبه در بیت اللحم تظاهرات کردند اما محل تجمع اعتراضی آنها در مسیر حرکت کاروان اتومبیل های حامل رئیس جمهوری آمریکا نبود.

دونالد ترامپ شامگاه سه شنبه دوم خرداد در پی بازدید از موزه هولوکاست و سخنرانی در «موزه اورشلیم» اسرائیل را به سوی واتیکان برای دیدار با پاپ فرانسیس ترک می کند.

کاخ سفید عربستان، اسرائیل و بیت اللحم، و واتیکان را برای تاکید بر اهمیت ادیان توحیدی به عنوان نخستین مقصدهای سفر خارجی دونالد ترامپ انتخاب کرده است.

XS
SM
MD
LG