لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۸

حمایت مقام اسرائیلی از گزینه اوباما برای وزارت دفاع


دانی آیالون، معاون وزیر خارجه اسرائیل
دانی آیالون، معاون وزیر خارجه اسرائیل، گزینش چاک هیگل از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای احراز پست وزارت دفاع این کشور را مورد تحسین قرار داده و گفت که هیگل را «دوست خوب و وفادار اسرائیل» می‌داند.

این در حالی است که برخی از جمهوری‌خواهان آمریکا و نیز فعالان سازمان‌های یهودی در آمریکا از اعلام نام آقای هیگل به عنوان وزیر دفاع آمریکا عمیقا ابراز ناخرسندی کرده و مدعی شده‌اند که او کارنامه خوبی در حمایت از منافع اسرائیل ندارد.

در همین زمینه رئوبن ریبلین، رئیس کنست اسرائیل، نیز این هفته به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که نظر به پیشینه و عملکرد آقای هیگل «اسرائیل باید نگران باشد».

از سوی دیگر سناتور جمهوری‌خواه پیشین، چاک هیگل، خود در روزهای اخیر دست‌کم دو بار تاکید کرده که برخلاف منافع اسرائیل عمل نکرده، بلکه بالعکس، کارنامه او باید نشان دهد که حمایتش از روند صلح اسرائیلی- فلسطینی یا نظراتش در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران «در راستای حفظ منافع اسرائیل بوده» است.

حال به گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص، دانی آیالون، معاون وزیر خارجه اسرائیل، روز پنج‌شنبه، ۲۱ دی‌ماه، در دیداری با سران یهودیان آمریکا «شهادت» داده است که سناتور هیگل را به عنوان فردی می‌شناسد که حامی اسرائیل بوده است.

آقای آیالون گفت: «هیگل یک آمریکایی ملی‌گرای واقعی است و کسی که چنین باشد، یقیناً حامی اسرائیل و دوستی حقیقی است... و من ایمان دارم زمانی که هیگل سکان‌داری پنتاگون را در دست گیرد، همکاری‌های امنیتی و دفاعی با اسرائیل را تعمیق خواهد کرد، زیرا به هم‌پیمانی اسرائیلی- آمریکایی ایمان دارد و همگان او را در این مقام تحسین خواهند کرد.»

هاآرتص نوشته است که تردیدی نیست که این اظهارات دانی آیالون به کاخ سفید در جریان نشست‌های روزهای آینده در سنا برای تایید انتصاب چاک هیگل برای مقام وزارت دفاع کمک زیادی خواهد کرد.

ملاقات‌های اهود باراک با بلندپایگان آمریکا در واشینگتن

در این میان وزیر دفاع اسرائیل نیز که آخرین روزهای کاری خود را قبل از انتخابات پیش روی اسرائیل می‌گذراند، با سفر به آمریکا با لئون پانه‌تا، وزیر دفاع ایالات متحده، که او نیز تنها چند روز تا پایان تصدی این مقام مهلت دارد گفت‌و‌گو کرده است.

وزارت دفاع اسرائیل و نیز پنتاگون در بیانیه‌هایی اعلام کردند که اهود باراک و لئون پانه‌تا درباره امور هسته‌ای ایران، سوریه، مشکلات اسرائیل در ارتباط با فلسطینی‌ها و نیز در خصوص همکاری‌های نظامی و دفاعی دو کشور گفت‌و‌گو کرده‌اند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، سرنوشت سلاح‌های شیمیایی و سایر تسلیحات غیرمتعارف ارتش سوریه و نگرانی‌های مشترک اسرائیل و آمریکا در مورد کاربرد این سلاح‌ها از سوی بشار اسد حاکم سوریه یا افتادن این سلاح‌های ممنوعه به دست عوامل خطرناک در منطقه، مهم‌ترین موضوع مورد گفت‌و‌گو میان باراک و پانه‌تا بوده است.

ملاقات اهود باراک با همتای آمریکایی‌اش روز چهارشنبه در حالی انجام شد که دو روز پیش از آن باراک اوباما سناتور پیشین چاک هیگل را برای احراز پست وزارت دفاع در چهار سال آینده معرفی کرده بود.

از آنجا که انتصاب آقای هیگل هنوز مورد تایید سنای آمریکا قرار نگرفته است، دیداری میان اهود باراک با وی تعیین نشده بود.

اهود باراک همچنین پنج‌شنبه در واشینگتن با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، و تام دانیلون، مشاور امنیت ملی این کشور، دیدارهای جداگانه‌ای داشت.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG