لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۰۲

زندگی پرتجمل بنیامین نتانیاهو و همسرش زیر ذره‌بین


سارا نتانیاهو در کنار بنیامین نتانیاهو و جو بایدن
گرچه بنیامین نتانیاهو این هفته باز در هر دیداری با مقامات خارجی و داخلی از «عدم درک درست واقعیات ایران از سوی جامعه جهانی» شکایات بسیار کرده، انتقادهای داخلی از وی، این هفته نه به خاطر سیاست‌هایش در مورد ایران و بحران‌سازی در روابط اسرائیل و قدرت‌های جهانی، بلکه به خاطر زندگی تجملی او و همسرش شدت گرفته است.

انتقاد از علاقه سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر اسرائیل، به شمع‌های معطر و آب نوشیدنی گران‌قیمت و گل‌آرایی‌های پرخرج در اسرائیل چنان بالا گرفت که نمایندگان اپوزیسیون این کشور در روزهای این هفته یکی پس از دیگری پشت تریبون مجلس اسرائیل رفتند تا بپرسند چرا خانواده کوچک نتانیاهو به هشتاد هزار شِکِل آب معدنی و شش هزار شِکِل شمع معطر و صد و اندی هزار شِکِل گل‌آرایی و بالای پنجاه هزار شِکِل خرج خشکشویی نیاز داشته است.

این ماجراها و انتقاد افکار عمومی اسرائیلی از زندگی مرفه نخست وزیرشان، در رسانه‌های جهانی نیز بازتاب یافت و خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارشی درباره آن منتشر کرد.

انتقاد رقیبان سیاسی و افکار عمومی اسرائیلی از زندگی زوج نتانیاهو پس از آن بالا گرفت که تشکل مردمی «پاکدستی دولت» توانست گزارش خرج‌های سال میلادی گذشته، ۲۰۱۲، در مورد زندگی نخست وزیر را تقریبا به زور از نهاد ناظر بازرسی به دست آورد.

نتانیاهو و همسرش یک خانه شخصی در خیابان «غزه» در مرکز اورشلیم دارند که در چند صد متری اقامتگاه رسمی نخست وزیری در میدان «پاریس» است، اما ویلایی نیز در شهر ساحلی «کیساریا» («قیصریه») با زمین گلف در کنار ساحل دارند، ولی خرج اقامتگاه رسمی را مالیات‌دهندگان اسرائیلی می‌پردازند.

این زوج اکثراً در اقامتگاه رسمی خود حضور دارند؛ جایی که دفتر نخست وزیری نیز در آن قرار دارد و نشست‌های کابینه هم در آن برگزار می‌شود.

تشکل «پاکدستی دولت» که برای رعایت پاکدستی دولتمردان تلاش می‌کند و زندگی آنها را زیر ذره‌بین می‌گذارد، سال گذشته از رقم‌های کلی و نامفهومی که نهاد بازرسی کشور در مورد زندگی زوج نتانیاهو در سال ۲۰۱۱ دریافت کرد خشمگین بود و از این روی، ریز خرج‌هایی را که اقامتگاه نخست وزیری بر دوش مالیات‌دهندگان اسرائیلی می‌گذارد، برای سال ۲۰۱۲، طلب می‌کرد.

امسال سازمان بازرسی ناچار شد ریز خرج‌ها را در اختیار تشکل «پاکدستی دولت» بگذارد که نشان می‌دهد این زن و شوهر نزدیک به سه و نیم میلیون شکل، معادل ۹۰۹ هزار دلار، برای مالیات‌دهندگان اسرائیلی خرج‌تراشی کرده‌اند.

سخنگویان تشکل ناظر «پاکدستی دولت» با در دست داشتن این فهرست هزینه‌ها به سوی رسانه‌ها شتافتند تا پرسش‌های سختی را از زوج نتانیاهو مطرح کنند؛ سوال‌هایی که این زوج و کارگزاران آنها مدعی شدند که از «حسادت‌های تحریک شده از سوی رقیبان» ناشی می‌شود.

زوج نتانیاهو می‌گویند که در اقامتگاه رسمی، روسای جمهوری، نخست وزیران و مقامات ارشد کشورهای دیگر مورد پذیرایی دائمی قرار می‌گیرند و خریدهای صورت گرفته برای آبروداری کشور است.

اما فهرست منتشره نشان می‌دهد که هزینه‌های اقامتگاه رسمی صدها برابر خانه شخصی آنها در خیابان «غزه» است. در حالی که خرج‌های اقامتگاه رسمی بالای نهصدهزار دلار بوده است، خرج خانه شخصی آنها تنها «هزار دلار» ذکر شده است.

منتقدان می‌گویند مهمانان خارجی می‌دانند که اسرائیل در ردیف کشورهایی مانند امیرنشین‌های خلیج فارس نیست و انتظاری برای پذیرایی شدن در اسرائیل به سبک شیوخ عربی ندارند.

در این راستا، ایتان کابل، وزیر پیشین و از مقامات حزب اپوزیسیون کارگر، زمانی که این هفته در کنست علیه این «ولخرجی‌ها» سخنرانی می‌کرد، به طعنه گفت: «عقل سالم می‌گوید که اگر خرج آب خانه نخست وزیری به هشتاد هزار شکل سر می‌زند لابد لوله‌کشی ساختمان خراب است یا آنها با آب معدنی حمام می‌کنند، اما فهمیده‌ام که برای خاموش کردن شمع‌های بودار شش هزار شکلی، هشتاد هزار شکل آب هم لازم است!»

آریه افلاطونی، روزنامه‌نگار، نیز در روزنامه معاریو نوشت که نتانیاهو نمی‌تواند در چنین شرایطی که زندگی می‌کند، مالیات را بر مردم افزایش دهد و از شهروندان عادی بخواهد که کمربندشان را محکم‌تر ببندند.

یکی از روسای پیشین سازمان‌های امنیتی نیز به تازگی گفته بود نتانیاهو و یارانش زمانی که سیگارهای برگ مرغوب می‌کشند و کنیاک ناب مزه می‌کنند، درباره «مسائل حیاتی» تصمیم‌گیری می‌کنند.

آسوشیتدپرس یادآور می‌شود که به تازگی نیز معلوم شد تختخوابی که در یک هواپیمای العال برای زوج نتانیاهو در مسیر پنج ساعته پرواز میان تل آویو- لندن تعبیه شده و تنها یک بار مورد استفاده قرار گرفت، ۱۲۷ هزار دلار برای مالیات‌دهندگان اسرائیلی خرج برداشته است.

به نوشته آسوشیتدپرس، افشاگری‌های رسانه‌های اسرائیلی نیز به تازگی موجب شد، دفتر نتانیاهو از خرید بستنی از یک مغازه اورشلیمی که سال گذشته سه هزار دلار برای آن پول داده بود، دست بکشد.

نتانیاهو زمانی که در دهه نود میلادی نیز نخست وزیر بود، به خاطر برخی رفتارهای همسرش، از جمله کارکشیدن‌های زیاد از خدمتکاران و پرستار و مراقب بچه‌ها و نیز رفتن به یک سلمانی که پول سشوار کشیدن سرش را نداده بود، مورد پرسش‌های زیاد رسانه‌های اسرائیلی قرار گرفت و هر از چند گاهی، جنجالی دیگر به ماجراهای دامنه‌دار سارا افزوده می‌شد.

افکار عمومی اسرائیل سارا نتانیاهو را چندان دوست ندارد و او یکی از موضوع‌های اصلی کمدی‌ها در رسانه‌هاست، امری که زوج نتانیاهو با آن کنار آمده‌اند.

زندگی تجملی رهبران در حالی به گستردگی از سوی مردم اسرائیل و افکار عمومی مذمت می‌شود که آنها خاطره زندگی ساده رهبران قدیمی خود را ستایش می‌کنند؛ از بن گوریون گرفته تا مناخم بگین و گلدا مئیر.

رهبر اپوزیسیون اسرائیل اسحاق هرتسوگ که خودش فرزند حییم هرتسوگ رئیس جمهوری اسبق اسرائیل است، این هفته به رادیو اسرائیل گفت به عنوان فرزند یک سیاستمدار که سران جهانی مرتب در خانه آنها پذیرایی می‌شدند، می‌داند که این شیوه‌ها از محبوبیت محبوب‌ترین سیاستمداران نیز کم می‌کند.

به گفته هرتسوگ، مردمی که با رای خود نتانیاهو را به اقامتگاه نخست وزیری فرستادند، می‌توانند او را نیز از آنجا دوباره روانه خانه شخصی‌اش کنند.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG