لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۰

در پایان سفر رسمی به اسرائیل، اوباما به اردن می‌رود


باراک اوباما بر مزار اسحاق رابین
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در پایان نخستین سفر رسمی خود به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی، شامگاه جمعه، دوم فروردین ۱۳۹۲، وارد امان، پایتخت اردن، می‌شود.

سفر منطقه‌ای اوباما که از روز چهارشنبه، سی‌ام اسفند، آغاز شد، درپی گفت‌و‌گوهای او با پادشاه اردن به پایان می‌رسد، اما جان کری، وزیر خارجه آمریکا، که آقای اوباما را در این سفر همراهی می‌کند، برای از سرگیری تلاش‌های روند صلح، شامگاه شنبه، سوم فروردین، به اسرائیل بازخواهد گشت.

باراک اوباما قرار است در گفت‌و‌گو با پادشاه اردن به‌ویژه درباره وضعیت سوریه رایزنی کند. ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، این هفته در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس از احتمال این امر ابراز نگرانی کرد که سوریه به کانونی منطقه‌ای برای تروریست‌ها و نبردهای فرقه‌ای بدل شود که نسل بعدی منطقه را نیز درگیرکند.

رئیس جمهور آمریکا در روزهای حضور خود در اسرائیل با اشاره به این احتمال که حکومت اسد از سلاح شیمیایی علیه مردم خود استفاده کرده باشد، گفت که اگر اسد به‌راستی این کار را کرده باشد، باید بداند که «پایان حیات سیاسی خود را رقم زده، زیرا از هر خط قرمز دیگری عبور کرده است».

باراک اوباما روز جمعه در سومین و آخرین روز از اقامت خود در اسرائیل از کلیسای مهد که بر اساس باور‌ها در محل تولد عیسی مسیح از مریم باکره بنا شده است دیدار کرد. محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردانی، نیز برای همراهی کردن اوباما در این بازدید، از رام‌الله به بیت لحم آمده بود.

این دیدار یک روز پس از آن اتفاق افتاد که باراک اوباما روز پنج‌شنبه در دیداری چهارساعته از رام‌الله، مقر رسمی تشکیلات خودگردانی، با ابومازن به‌ویژه درباره لزوم از سرگیری روند راکدمانده صلح اسرائیلی- فلسطینی گفت‌و‌گو کرد.

باراک اوباما در موزه هولوکاست ید وشم
باراک اوباما در موزه هولوکاست ید وشم

رئیس جمهوری آمریکا بامداد روز جمعه همچنین در معیت شیمون پرز، رئیس جمهوری ۹۰ ساله اسرائیل، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، از مزار اسحاق رابین دیدار کرد و ساعتی با فرزندان و نواده‌های نخست وزیر دهه نود اسرائیل که به خاطر صلح با فلسطینی‌ها به دست یک دانشجوی افراطی یهودی کشته شد سخن گفت.

آقای اوباما پس از حضور بر مزار تئودور ذئب هرتصل، بنیان‌گذار اسرائیل نوین در اورشلیم، از موزه «یدوشم» دیدار کرد که موزه هولوکاست اسرائیل است و در آن ده‌ها هزار سند از ایام هولوکاست اروپا درخصوص مرگ میلیون‌ها یهودی به فرمان هیتلر و نازی‌ها نگاهداری می‌شود.

باراک اوباما در دفتر یادبود این موزه نوشت: «کشور اسرائیل به خاطر هولوکاست به وجود نیامد، اما وجود یک اسرائیل قوی نخواهد گذاشت که هولوکاست تکرار شود.»

اوباما پیش از رفتن به بیت لحم سومین ملاقات کاری خود با بنیامین نتانیاهو را در هتل «کینگ دیوید» اورشلیم برگزار کرد.

به گزارش رادیوی اسرائیل این واقعیت که نشست سوم اوباما- نتانیاهو به جای یک ساعت حدود دو ساعت ونیم طول کشید، نشان می‌دهد که مسائل بسیار حساسی مورد گفت‌و‌گو بوده است.

پیش از این نشست کاری اوباما- نتانیاهو در این سفر نیز مسئله اتمی ایران بیش از هر موضوع دیگری در مذاکرات روزهای گذشته اوباما با رهبران اسرائیل مطرح شده بود.

در حالی که شیمون پرز در این دیدار‌ها گفت که به سخنان اوباما در مورد جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی «ایمان» دارد، بنیامین نتانیاهو در نشست خبری مشترکش با باراک اوباما در شامگاه چهارشنبه گفت: «اسرائیل به روی پای خود می‌ایستد و نمی‌تواند امنیت خود را به کشور دیگری، حتی اگر ابرقدرت و دوست بزرگی مانند آمریکا باشد، بسپارد.»

اوباما نیز در این دیدار‌ها تاکید کرد که حق اسرائیل برای دفاع از خود بر اساس ارزیابی‌هایش محفوظ است و نیز گفت که تنها «مهار ایران هسته‌ای» هدف آمریکا نیست، زیرا یک ایران هسته‌ای خطری است که مهارشدنی نخواهد بود.

باراک اوباما در این سفر به سخنان بی‌سابقه‌ علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در روز پنج‌شنبه در مشهد مبنی بر این که «ایران می‌تواند تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان کند» واکنش علنی نشان نداد، اما رسانه‌های اسرائیل گفتند که این امر در گفت‌و‌گوهای نتانیاهو و اوباما در شامگاه پنج‌شنبه و روز جمعه مطرح شده است.

اعتراض فلسطینی‌ها در شهر بیت لحم به هنگام دیدار باراک اوباما
اعتراض فلسطینی‌ها در شهر بیت لحم به هنگام دیدار باراک اوباما

شیمون پرز نیز که چند ساعت پس از نطق بی‌سابقه خامنه‌ای، ضیافت شامی به افتخار اوباما برگزار کرد تا مدال عالی اسرائیل را به او اعطا کند، در برابر اظهارات خامنه‌ای سکوت کرد و در عوض گفت: «امروز ۲۱ مارس ملت ایران روز اول نوروز را در روز نخست بهار طبیعت، در جشنی که نشانه فرهنگ غنی و باستانی ایران است، گرامی می‌دارد و من به نام اسرائیل، نوروز را به ملت ایران شادباش گفته و امیدوارم که ملت ایران به جایگاهی که شایسته آن است، بازگردد.»

اوباما نیز یادآوری کرد که او هم یک پیام ویژه نوروزی برای ایرانیان فرستاده و خواهان نرمش در مذاکرات هسته‌ای با جامعه جهانی و ورود به مسیر مذاکرات با آمریکا شده است.

در حاشیه سفر اوباما به اسرائیل چند نکته از جمله این‌ها مورد توجه بسیار رسانه‌های جهانی قرار گرفت:

آقای اوباما در سه روز اقامت خود در اسرائیل جملات و کلمه‌های عبری زیادی به کار برد. او با گفتن جمله «شما تنها نیستید» به زبان عبری در سخنرانی برای دانشجویان مورد استقبال مخاطبین خود قرار گرفت که بپا خاستند و دقایق طولانی برای وی کف زدند.

اوباما در این سفر چند جمله دیگر را نیز به عبری بیان کرد و از جمله در لحظه ورودش به اسرائیل به عبری گفت: «بازگشت به این سرزمین بسیار خوب است.»

باراک اوباما درخواست فلسطینی‌ها برای رفتن به مزار یاسرعرفات، رهبر سازمان آزادی‌بخش فلسطین، و نهادن گل بر این مزار، در حالی که قبر عرفات پای ساختمان رهبری محمود عباس واقع است، را رد کرد و با وجود حضور در دفتر کار ابومازن، وارد محوطه مزار عرفات نشد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG