لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۳۷

نتیجه انتخابات روز سه‌شنبه، ۱۸ آبان‌ماه، در آمریکا که کلید کاخ سفید را به دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری این کشور داد، سیاستمداران اسرائیلی و در صدر آنها بنیامین نتانیاهو را خشنود کرد.

نخست وزیر اسرائیل ظهر چهارشنبه، ۱۹ آبان، در بیانیه‌ای گفت: «رئیس جمهور منتخب، ترامپ، دوست حقیقی کشور اسرائیل است؛ ما با یکدیگر برای پیشبرد امنیت، ثبات و صلح در منطقه همکاری خواهیم کرد.»

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، آقای نتانیاهو افزود: «رابطه مستحکم میان آمریکا و اسرائیل بر ارزش ها، منافع و سرنوشت مشترک استوار است.»

او همچنین ابراز اطمینان کرد که «رئیس جمهور منتخب، ترامپ، و من اتحاد ویژه میان اسرائیل و آمریکا را مستحکم تر کرده و آن را به اوجی تازه خواهیم رساند».

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین، نیز در بیانیه خود در مورد پیروزی دونالد ترامپ از او خواست «در راستای تشکیل کشور فلسطینی تلاش کند».

صائب عریقات و نبیل ابو رودینه از مقامات ارشد فلسطینی نیز بامداد چهارشنبه در رام‌الله گفتند، انتظار دارند که ترامپ تعهدات پیشین آمریکا را محترم بشمارد.

اما جنبش حماس در بیانیه‌ای در غزه هشدار داد: «ایده تشکیل دولت فلسطینی با انتخاب ترامپ به پایان رسیده... و فلسطینی ها برای رسیدن به خواسته‌های خود باید راه مقاومت را در پیش بگیرند.»

در همین حال بر اساس گزارش‌ها از اسرائیل، یولی ادلشتین رئیس مجلس اسرائیل نیز به عنوان نخستین سیاستمدار اسرائیلی که از پیروزی دونالد ترامپ ابراز «شادمانی» کرد، گفت: «اعتقاد راستین دارم که مناسبات آمریکا و اسرائیل با بودن پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید گرم‌تر از هر زمان دیگر خواهد بود.»

نفتالی بنت رهبر حزب «خانه یهود» و وزیر دولت ائتلافی نتانیاهو نیز گفت: «فرصتی برای رهایی از تشکیل کشور فلسطین فراهم شد.»

بنیامین نتانیاهو در روزهای قبل از انتخابات آمریکا گفته بود، هر یک از دو نامزد اصلی در آمریکا که انتخاب شود، برای اسرائیل «خوب» است.

آقای نتانیاهو در همین حال گفته بود، انتظار او از رئیس جمهوری برگزیده این است که طرحی را برای صلح با فلسطینی ها به اسرائیل تحمیل نکند، بلکه فلسطینی ها و اسرائیل طبق «اصل آمریکایی» باید مذاکرات مستقیم با اسرائیل را تجدید کنند.

در همین حال، رسانه‌های اسرائیل روز چهارشنبه نوشتند که با وجود همه شواهد «دلگرم‌کننده» در مورد پیروزی آقای ترامپ برای اسرائیل هنوز این پرسش مطرح است که آیا او وعده های خود را به اسرائیل عملی خواهد کرد؟

رسانه های اسرائیل چهارشنبه نوشتند، وعده هایی که ترامپ در روزهای گذشته در آخرین روزهای کارزار انتخاباتی خود و نیز از طریق بیانیه رسمی مشاوران او در امور اسرائیل عنوان کرد، می تواند در صورت تحقق، برای دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائیل «بشارت» باشد.

آقای ترامپ روز دوشنبه، ۱۷ آبان، در آخرین سخنرانی های کارزار انتخاباتی خود در پنج ایالت با تکرار انتقاد شدید از برجام، توافق هسته ای میان قدرت های جهانی و ایران، تکرار کرد که «دوران ریاست جمهوری اوباما برای اسرائیل یک فاجعه بود».

نتانیاهو یکی از سرسخت‌ترین مخالفان برجام بود، اما در ماه‌های گذشته در پی آمادگی آمریکا برای دادن کمک ۳۸ میلیارد دلاری به ارتش اسرائیل، از اعتراض خود به برجام کاست، ولی گفت، باید ایران را مرتب رصد کرد تا تعهدات خود را «دقیقا» انجام دهد.

بنیامین نتانیاهو یک ماه و نیم پیش در حاشیه حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون دیدارهای جداگانه کرده و گفته بود، اسرائیل در انتخابات آمریکا، نزدیک‌ترین و مهم‌ترین هم‌پیمان خود، دخالت نمی کند و هر دو نامزد برای اسرائیل «خوب» هستند.

آقای ترامپ بارها در کارزار انتخاباتی خود گفته بود، نتانیاهو را «ستایش» می کند و او را «سیاستمداری باهوش» می داند و «دیواری که او در مبارزه با ترور فلسطینی ساخته، الگوی او در ساخت دیوار با مکزیک است».

به گزارش رسانه های اسرائیل، پیروزی بزرگ جمهوری‌خواهان در دو مجلس نمایندگان و سنا نیز می تواند برای بنیامین نتانیاهو دلگرم‌کننده باشد.

نتانیاهو که در بخش بزرگی از هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما با او روابط سرد و متشنجی داشت، با آغوش باز کنگره آمریکا روبه‌رو بود و سخنرانی مهم خود را نیز علیه مذاکرات هسته ای با ایران در عین ناخرسندی اوباما در کنگره ایراد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG