لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۶

انتقاد سازمان ملل و فرانسه از واکنش اسرائیل به حمله مسلحانه


سازمان ملل متحد با انتقاد از تدابیر اسرائیل در پی حمله مسلحانه چهارشنبه گذشته در شهر تل آویو اعلام کرد که تصمیمات این‌چنینی دولت اسرائیل می‌تواند «مجازات دسته‌جمعی» فلسطینی‌ها باشد و با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهزاده اردنی زید رائد الحسین، کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، روز جمعه، ۲۱ خرداد، گفت لغو مجوز کار همه فلسطینی ها از سوی اسرائیل «حس بی‌عدالتی و سرخوردگی در فلسطینی ها را تشدید می کند».

کابینه امنیتی اسرائیل روز پنج‌شنبه ساعاتی پس از حمله دو فلسطینی در تل آویو، دستور داد که مجوز کار ۸۳ هزار فلسطینی و از جمله ۲۸۹ تن از بستگان دو عامل حمله تل آویو، برای کار روزانه در اسرائیل، باطل شود.

ورود فلسطینی ها به اسرائیل برای ملاقات با بستگان‌شان در ماه رمضان نیز که پیشتر مجاز شده بود، لغو شد.

در همین حال فرانسه نیز روز جمعه از تصمیم اسرائیل برای لغو مجوز کار همه فلسطینی ها برای کار در اسرائیل انتقاد کرد.

ژان مارک ارو، وزیر خارجه فرانسه، گفت، این تصمیم تنش بین اسرائیل و فلسطینی ها را افزایش می دهد و وضع را وخیم می کند.

وزیر خارجه فرانسه ضمن درخواست از اسرائیل برای شکیبایی در واکنش به حمله تل آویو، از جامعه بین‌الملل نیز خواست از ابتکار سیاسی فرانسه برای از سرگیری مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها حمایت کند.

فرانسه در روزهای گذشته میزبان یک نشست بین‌المللی برای صلح خاورمیانه بود که درنهایت همایش بدون نتیجه مشخصی پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری ها، نظامیان اسرائیلی از ساعاتی پس از کشته شدن چهار اسرائیلی در تل آویو، شهرک «یطا» در جنوب الخلیل را محاصره کرده و از ورود و خروج بیست هزار ساکن آن جلوگیری می کنند.

این شهرک محل زندگی خانواده دو پسرعموی فلسطینیِ عامل حمله تل آویو است.

خالد موسی محارمه و محمد موسی محارمه دو پسرعموی ۲۱ ساله که در اردن تحصیل و کار می کردند، پس از حمله تل آویو ستگیر شدند؛ یکی از آنها زخمی در بیمارستان تحت نظر نیروهای امنیتی اسرائیل است.

رسانه های اسرائیل گزارش داده اند که ارتش این کشور خانه والدین این دو فلسطینی را در «یطا» در آستانه ویران شدن، «نقشه برداری» کرده است.

آویگدور لیبرمن وزیر جدید دفاع اسرائیل روز پنج‌شنبه در نشست اضطراری کابینه این کشور گفته بود: «خانه های تروریست ها باید در ۲۴ ساعت ویران شود.»

در این میان به گزارش هاآرتص، ارتش اسرائیل در اولین ساعات سحرگاه شنبه، ۲۲ خرداد، خانه یک نوجوان ۱۶ ساله فلسطینی را که مرتکب قتل یک زن اسرائیلی شده بود، در دهکده «بیت عمره» ویران کرد.

مراد بدر عبدالله دیس نوجوان فلسطینی پنج ماه پیش دافنا مئیر زن اسرائیلی را در یهودی نشین «اوتنیئل» با ضربه چاقو کشته بود.

حماس شنبه با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن اقدام اسرائیل در ویران کردن خانه فلسطینی ها، اعلام کرد اسرائیل از بامداد پنج‌شنبه گذشته دهها فلسطینی را در کرانه باختری به طور فله ای دستگیر کرده است.

حسام بدران یک سخنگوی حماس پنجشنبه با تحسین عوامل حمله تل آویو گفته بود: «غافلگیری های دیگری برای اسرائیلی ها در ماه رمضان داریم.»

ارتش اسرائیل اعلام کرده است تا بامداد دوشنبه، ۲۴ خرداد، ورود همه فلسطینی ها به اسرائیل ممنوع است، زیرا از تکرار حملات در عید مذهبی «نزول تورات» که یکشنبه برگزار می شود، «نگران» است.

در همین حال، حدود یکصد هزار فلسطینی ساکن شرق بیت المقدس و اطراف آن توانستند روز جمعه اولین نماز رمضان را در الاقصی برگزار کنند.

دیدن نظرات (۴۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG