لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۲۵

«انتخاب» فرزند عماد مغنیه به عنوان «فرمانده شاخه نظامی حزب‌الله»


مراسم تشییع جنازه مصطفی بدرالدین

رسانه‌های عربی از جمله روزنامه الشرق الاوسط گزارش دادند که حزب‌الله لبنان مصطفی مغنیه، فرزند عماد مغنیه، را به عنوان فرمانده شاخه نظامی این سازمان انتخاب کرده است.

الشرق الاوسط روز سه‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت، به نقل از «منابع آگاه لبنانی» گزارش داد که مصطفی مغنیه جانشین دایی خود، مصطفی بدرالدین، شده است که جمعه گذشته کشته شد.

حزب‌الله در این باره سکوت کرده است.

مصطفی بدرالدین در نخستین ساعات سحرگاه جمعه، ۲۴ اردیبهشت، در انفجاری در ساختمانی نظامی در نزدیکی فرودگاه دمشق کشته شد.

در ارزیابی‌ها آمده بود که منطقه فرودگاه دمشق یکی از محافظت‌شده‌ترین اماکنِ زیر نظر نیروهای وفادار به بشار اسد است و احتمال نفوذ «نیروهای تکفیری» به آن ضعیف است.

با این حال حزب‌الله روز شنبه، ۲۵ اردیبهشت، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «مجموعه‌ای از نیروهای تکفیری» عامل حمله با خمپاره به ساختمان یاد شده بودند.

مصطفی مغنیه یکی از فرزندان عماد مغنیه است که سن او در گزارش‌ها ۳۳ یا ۲۹ سال نیز ذکر شده است.

مصطفی امین بدرالدین، ۵۵ ساله، برادر همسر عماد مغنیه، خود در پی کشته شدن داماد خانواده در هشت سال پیش، جانشین او شده بود.

عماد مغنیه فرمانده ارشد اسبق شبه نظامیان حزب‌الله در ماه فوریه سال ۲۰۰۸ در انفجاری در دمشق کشته شد و حزب‌الله اسرائیل را مسئول آن دانست.

جهاد مغنیه، فرزند کوچک عماد مغنیه و برادر مصطفی مغنیه، نیز چهارده ماه پیش در حمله هوایی به خودروهایی در منطقه قنیطره سوریه، در نزدیکی مرز اسرائیل، کشته شد.

در آن حمله در ژانویه سال ۲۰۱۵ که سوریه، ایران و حزب الله آن را به اسرائیل نسبت دادند، محمدعلی الله‌دادی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران در کنار جهاد مغنیه و شماری از کادرهای حزب‌الله کشته شد.

در پی مرگ جهاد مغنیه بود که رسانه های ایران برای نخستین بار تصاویری از این جوان شیعه لبنانی ۱۸ ساله را در کنار آیت الله علی خامنه ای و قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران، منتشر کردند اما در رسانه‌های عربی تاکنون کمتر سخنی از مصطفی مغنیه مطرح شده بود.

در همین حال رسانه‌های ایران گزارش دادند که قاسم سلیمانی روز یک‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت، با حضور در منزل خانواده بدرالدین در بیروت به آنها تسلیت گفته و بر مزار بدرالدین نیز حضور یافت.

همچنین بر اساس این گزارش‌ها حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران و هیئتی از سوی دولت ایران در منزل خانواده بدرالدین حضور یافتند.

رسانه های عربی در روزهای گذشته مدعی بودند، انفجاری که هدف از آن کشتن بدرالدین بود، حدود نیم ساعت پس از ملاقات او با قاسم سلیمانی در ساختمان یاد شده رخ داد.

ایران خبر حضور مجدد قاسم سلیمانی در سوریه را تایید نکرده بود، اما ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، یک روز پیش از کشته شدن بدرالدین نوشته بود که «هشتگ قاسم سلیمانی در سوریه است» تکفیری ها را شدیداً خشمگین کرده است.

XS
SM
MD
LG