لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۵

دوستی ببر با بزی که قرار بود طعمه‌اش باشد


بزی که آن را به عنوان طعمه زنده برای يک ببر سیبريایی ساکن یک باغ وحش فرستاده بودند با این ببر درنده دوست شده و اکنون این دو جانور مثل دو دوست قدیمی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. داستان دوستی آنها به یکی از جالب‌ترین خبرهای روسیه بدل شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اکنون این ببر به نام آمور و این بز به نام تیمور در پارک وحش پریمورسکی در نزدیکی شهر ولادی ووستک در شرق روسیه در کنار هم می‌خوابند، در کنار هم غذا می‌خورند و در برف با یکدیگر بازی می‌کنند. این هفته حتی آنها به شوخی با یکدیگر سرشاخ هم شدند.

داستان دوستی عجیب این دو جانور چنان افکار عمومی روسیه را به خود جلب کرده است که پارک وحش پریمورسکی هر هفته خبرها و عکس‌های جدیدی از همزیستی آنها منتشر می‌کند و قرار است به زودی در محل زندگی آنها دوربین نصب کند و فيلم زندگی روزانه آمور و تیمور را پخش کند.

برای غذای این ببر هر هفته دو جانور زنده به محوطه زندگی او می‌فرستند تا طعمه ببر شوند. کارکنان پارک وحش می‌گویند که دلیل بقای تیمور این بود که هنگام رویارویی با آمور نترسید.

مسئول این پارک وحش که کارشناس گربه‌سانان بزرگ مثل ببر و پلنگ است، می‌گوید که دوستی این دو جانور شبیه به معجزه است.

دیمیتری مزنتسوف می‌افزاید: «مردم باید به رفتار خود ما انسان‌ها بينديشند. در گوشه و کنار جهان از اوکراین گرفته تا سوریه و عراق، همه جا جنگ است. ولی این دو حیوان کاملا متفاوت می‌توانند در صلح و آرامش با یکدیگر زندگی کنند.»

به گفته او، کارکنان پارک وحش متوجه شدند که پس از سه روز همزیستی بین این دو جانور، ببر ديگر به دریدن و خوردن بز تمایلی نشان نداد. اکنون تیمور داخل لانه ببر می‌خوابد و آمور اکثر شب‌ها روی سقف لانه.

روزها این دو حیوان اکثر اوقات با یکدیگر در محوطه می‌چرخند و معمولا تیمور پشت سر آمور حرکت می‌کند. در روزهای اخیر چنان به یکدیگر عادت کرده‌اند که با یکدیگر بازی می‌کنند و دنبال یکدیگر می‌دوند.

یکی از این روزهای بازی بز کوهی با شاخ‌هایش به سمت ببر رفت و نشان داد که دوست دارد با او سرشاخ شود. ببر نیز دعوت او را پذیرفت. چند لحظه‌ای کله‌هایشان را به یکدیگر کوبیدند، ولی هیچ اتفاقی نیفتاد و هر کدام رفتند سراغ کارشان.

آمور در عین حال سعی می‌کند به تیمور شکار کردن را نشان دهد و از قرار معلوم به سنگ نمکی که برای تیمور گذاشته‌اند دارد علاقه‌مند می‌شود.

مسئولان این پارک وحش می‌گویند که در روزهای اخیر به احترام تیمور دیگر برای غذای ببر به او بز نمی‌دهند و برایش خرگوش زنده می‌فرستند.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که در شرایط سال‌های اخیر روسیه که بسیاری از خبرهای روز مربوط به تحریم‌های خارجی و جنگ در اوکراین بوده و اکنون نیز جنگ سوریه و تروریسم نیز به آن افزوده شده، برای بسیاری از مردم دوستی بین این ببر و بز کوهی یک حکایت شادی‌بخش و راه گریز از خبرهای غمبار است.

جذابیت این داستان باعث شده است که کارزاری برای جمع‌آوری کمک مالی برای پارک وحش محل سکونت آمور و تیمور به راه بیفتد. در عین حال بسیاری نگرانند که یک روزی در آینده نزدیک ذات طبیعی این ببر بر محبت و دوستی‌اش چیره شده و بالاخره تیمور نگون‌بخت را بدرد.

اما دیمیتری مزنتسوف، مدیر پارک وحش، این احتمال را چندان قوی نمی‌داند یا حداقل آرزویش این است که این اتفاق نیفتد.

او می‌گوید: «خطری که این بز با آن روبه‌رو است بیشتر از خطر زندگی انسان در کنار انسان دیگر نیست.»

دیدن نظرات (۷۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG