لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۶:۳۹

دفن سریع قربانیان رانش زمین در سیرالئون از بیم شیوع بیماری‌های واگیردار


دو روز پس از حادثه رانش زمین در کشور آفریقایی سیرالئون، مقامات این کشور در روز چهارشنبه، ۲۵ مردادماه، از بیم شیوع بیماری‌های واگیردار دفن ده‌ها جسد را در خارج از پایتخت آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، نیز در روز پنج‌شنبه، ۲۶ مرداد، در پیامی ویژه این حادثه مرگبار را که گفته می‌شود حدود ۵۰۰ قربانی گرفته است تسلیت گفت.

کشور سیرالئون که از فقیرترین کشورهای قاره آفریقا به شمار می‌رود در حدود ۱۵۰ سال مستعمره بریتانیا به شمار می‌رفت تا این که در سال ۱۹۶۱ استقلال خود را اعلام کرد.

ملکه الیزابت دوم در پیام خود به بازماندگان صدها قربانی حادثه رانش زمین تسلیت گفته و ابراز همدردی و تاسف عمیق کرد.

در پی آغاز فصل بارندگی، روز دوشنبه بخشی از بلندی‌های خارج از پایتخت سیرالئون یعنی فری‌تاون فرو ریخت و ده‌ها خانه زیر خروارها آوار و گل و لای دفن شد.

حادثه رانش زمین در شهرکی به نام ریجنت در حاشیه شهر فری‌تاون اتفاق افتاد.

تاکنون نزدیک به ۴۰۰ جسد از زیر گل و لای بیرون کشیده شده، اما به گفته مقام پزشکی قانونی سیرالئون در مصاحبه با خبرگزاری رویترز پیش‌بینی می‌شود که بیش از ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده باشند.

مقامات سیرالئون تا آخرین ساعات روز چهارشنبه هم آمار تازه‌ای از قربانیان حادثه رانش زمین اعلام نکرده بودند.

در همین حال نگرانی و واهمه از شیوع بیماری‌های واگیردار به‌واسطه بیرون ماندن اجساد در هوای گرم و مرطوب و هشدار امدادگران باعث شد که مقامات مربوطه دفن سریع جسدها را آغاز کنند.

روز چهارشنبه قرار بود دفن نزدیک به ۳۰۰ جسد در گورستانی خارج از پایتخت این کشور به پایان برسد.

سیرالئون با شش میلیون جمعیت یکی از فقیرترین کشورهای آفریقاست و در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ نیز صحنه شیوع بیماری مرگبار ابولا بود که طبق آخرین آمار جان چهار هزار نفر در این کشور را گرفت.

XS
SM
MD
LG