لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۲۲

مظنون حمله استکهلم به ارتکاب «عمل تروریستی اقرار کرد»


چهار روز پس از حادثه مرگبار استکهلم، پایتخت سوئد، وکیل مظنون اصلی این حادثه در روز سه‌شنبه، ۲۲ فروردین‌ماه، اعلام کرد که او رسما به «ارتکاب عمل تروریستی اقرار کرده است».

رسانه‌های سوئد روز جمعه، ۱۸ فروردین، گزارش دادند که راننده یک کامیون حمل آبجو با ورود به پیاده‌رو و فروشگاهی در یکی از خیابان‌های اصلی شهر استکهلم چند نفر را زیر گرفته است.

نخست‌وزیر سوئد در همان ساعات آغازین این حمله را «تروریستی» توصیف کرد.

در نتیجه این حمله چهار نفر جان خود را از دست داده و چندین نفر مجروح و زخمی شدند.

یک روز بعد یعنی در روز شنبه، ۱۹ فروردین، پلیس سوئد فرد بازداشت شده در ارتباط با این حمله را یک مرد ۳۹ ساله ازبک‌تبار معرفی کرد.

روز سه شنبه وکیل تسخیری این شهروند ازبک که «رحمت آکیلوف» معرفی شده اعلام کرد که او به ارتکاب «عمل تروریستی» اقرار کرده است.

هنوز اطلاعات بیشتری درباره وابستگی این فرد به گروه یا دسته خاصی منتشر نشده و هیچ گروهی نیز مسئولیت اقدام او را بر عهده نگرفته است.

با این حال اظهارات مقام‌های پلیس در همان یکی دو روز نخستین نشانگر آن است که فرد بازداشت شده برای مقام‌های امنیتی شناخته‌شده بود، اما ارتباطی میان او و گروه‌های افراطی کشف نشده است.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز به اظهارات رئیس پلیس امنیت سوئد استناد می‌کند که در کنفرانس خبری روز شنبه اعلام کرد که «سال گذشته اطلاعاتی [در مورد این فرد] به دست ما رسید اما هیچ ارتباطی با حلقه‌های افراطی مشاهده نشد».

توسل به خودرو برای حمله به مردم و ایجاد وحشت و خشونت از جمله روش‌هایی است که گروه القاعده در سال ۲۰۱۰ به هوادارانش توصیه کرده بود و در سال‌های اخیر هم گروه حکومت اسلامی، داعش، مسئولیت برخی حملات را که با توسل به این روش انجام شده، بر عهده گرفته است.

گرچه در مورد حمله روز جمعه استکهلم، هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته، گروه داعش اخیراً با پذیرش مسئولیت در مورد حمله لندن، فرد مهاجم را از سربازان خود توصیف کرد.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG