لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۰۹

بروز «اختلافات شدید» در آغاز اجلاس سوریه در ژنو


خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که کنفرانس ژنو ۲ برای حل بحران سوریه صبح چهارشنبه، دوم بهمن، با بروز «اختلافات شدید» میان حضار آغاز شده است. این نخستین بار است که حکومت و اپوزیسیون سوریه رو در رو قرار می‌گیرند.

قدرت‌های جهانی امیدوارند که کنفرانس یک روزه موسوم به ژنو ۲ که در مونتروی سوئیس برگزار می‌شود دست‌کم سرآغاز فرایندی برای پایان دادن به بحران سه ساله سوریه باشد.

با این حال خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که در ساعات آغازین این اجلاس شواهدی مبنی بر «اختلافات شدید» میان کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس هویدا بوده است.

از یک سو جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در ادامه سیاست این چند ساله ایالات متحده تاکید کرده است که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، باید از قدرت کناره‌گیری کند. این خواسته اپوزیسیون سوریه نیز هست که از حمایت کشورهای عربی خلیج فارس برخوردار است.

اما از سوی دیگر سرگی لاوروف، همتای روسی آقای کری، صبح چهارشنبه بار دیگر با تاکید بر لزوم شرکت ایران در این اجلاس کشورهای خارجی را از «دخالت» در امور داخلی سوریه برحذر داشته است.

به گفته آقای لاوروف، روسیه تنها «یک راه حل» برای بحران سوریه می‌شناسد و آن «بر سر کار آوردن دولتی انتقالی از راه مذاکره و بر اساس توافق دوجانبه» است.

جمهوری اسلامی قرار بود خود در این اجلاس حضور داشته باشد، اما شامگاه دوشنبه،‌ بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل، ۲۴ ساعت پس از دعوت از ایران به کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه این دعوت را پس گرفت.

ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه تهدید کرده بود که در صورت عدم لغو دعوت‌نامه ایران، در این مذاکرات بین‌المللی صلح شرکت نخواهد کرد. همچنین آمریکا بر موافقت علنی ایران با توافق‌نامه کنفرانس ژنو ۱ اصرار کرد.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز چهارشنبه ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، که برای اولین بار با نمایندگان اپوزیسیون این کشور رو در رو قرار گرفته بود این نیروها را «خائن» و «عمال» خارجی نامید.

کنفرانس موسوم به ژنو ۲ که به گزارش خبرگزاری‌ها دبیرکل سازمان ملل امیدوار است ادامه یافته و مقدمه گفت‌وگوهای بیشتر باشد تاکنون چندان امیدوارکننده به نظر نرسیده است.

رویترز می‌گوید که شورشیان اسلام‌گرایی که هم‌اکنون با نیروهای بشار اسد در سوریه می‌جنگند رهبران اپوزیسیون مورد حمایت غرب را که در سوئیس حاضر شده‌اند به دلیل نشستن بر سر یک میز با ولید معلم «خائن» می‌نامند.

رئیس جمهور ایران نیز روز چهارشنبه پیش از سفر به داووس در سوئیس با اشاره به حضور «حامیان تروریست‌ها» در کنفرانس سوریه که در شهر ژنو در حال برگزاری است در مورد نتیجه این اجلاس ابراز ناامیدی کرد.

به گفته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از آنجا که «برخی حامیان تروریست‌ها» در اجلاس ژنو ۲ برای سوریه حضور دارند، نمی‌توان به «ایجاد ثبات موثر» در این کشور امیدوار بود.

جنگ داخلی سوریه که وارد سومین سال خود می‌شود تاکنون ۱۳۰ هزار قربانی و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته، سازمان ملل متحد نیز در گزارشی تازه در ۲۵ دی‌ماه هشدار داد که نیمی از جمعیت این کشور به کمک‌های فوری انسان‌دوستانه نیاز دارند.
XS
SM
MD
LG