لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۵

روسیه: حق حفاظت از هموطنان در شرق اوکراین برای ما محفوظ است


سرگی لاوروف (چپ) در کنار جان کری در لندن
در حالی که وزرای خارجه روسیه و آمریکا برای مذاکره درباره بحران اوکراین در لندن دیدار می‌کنند، روسیه روز جمعه، ۲۳ اسفندماه، اعلام کرد که حق حفاظت از «هموطنان» در شرق اوکراین را برای خود محفوظ می‌داند.

دولت ولادیمیر پوتین یک روز پس از آن چنین موضعی را اعلام می‌کند که روز پنج‌شنبه درگیری‌ها در شهر دونتسک در شرق اوکراین، بخش روسی‌زبان این کشور، به مرگ دست‌کم یک نفر انجامید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، همزمان وزارت خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که خشونت و درگیری روز پنج‌شنبه در شهر صنعتی دونتسک نشانه آن است که «مقامات جدید اوکراین کنترل کشور را از دست داده‌اند».

درگیری در شهر دونتسک در شرق اوکراین زمانی آغاز شد که دو گروه اوکراینی هوادار روسیه و هوادار اتحادیه اروپا رو در روی یکدیگر قرار گرفتند.

در جریان این درگیری یک مرد ۲۲ ساله به ضرب چاقو از پای درآمد. آن طور که خبرگزاری رویترز می‌گوید، این نخستین تلفات از زمان آغاز خشونت‌های اوکراین در خارج از کی‌یف است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود در این باره می‌گوید: «روسیه به مسئولیت خود در قبال جان هموطنان و همشهریان در اوکراین آگاه است و حق حفظ امنیت مردم را برای خود محفوظ می‌داند.»

خبرگزاری رویترز می‌گوید که این وزارتخانه در بیانیه خود تلویحا اشاره کرده است که معترضان هوادار روسیه مقصر نبوده‌اند و در جریان اعتراض مسالمت‌آمیز خود مورد حمله «گروه‌های دست راستی از دیگر بخش‌های اوکراین» قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که رویترز به نقل از شاهدان عینی در شهر دونتسک می‌گوید که هواداران دولت ولادیمیر پوتین در جریان تظاهرات تخم‌مرغ و بمب‌ دستی به طرف گروه مقابل پرتاب کرده و با چماق و باتون به طرف آنها حمله کرده‌اند.

بیانیه وزارت خارجه روسیه درباره درگیری در شهر دونتسک درست در روزی منتشر شده است که مدیر این وزارتخانه، سرگی لاوروف، در لندن به دیدار همتای آمریکایی خود، جان کری، رفته است تا شاید تنش میان مسکو و غرب به طریقی خنثی شود.

این دیدار که از نظر کارشناسان بسیار مهم ارزیابی می‌شود تنها دو روز پیش از آن رخ می‌دهد که قرار است در کریمه برای تعیین سرنوشت این بخش از کشور اوکراین همه‌پرسی برگزار شود.

اکثریت جمعیت منطقه کریمه در جنوب اوکراین را روسی‌زبان‌ها تشکیل می‌دهند که بیشتر به روسیه تمایل دارند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز جمعه درباره دیدار لاوروف و کری در لندن چنین اظهار نظر کرد که این گفت‌وگوها دشوار است و هر گونه پیشرفت در زمینه حل بحران اوکراین با دشواری بسیار به دست خواهد آمد.

کرملین، مقر دولت روسیه، می‌گوید که تنها پس از آن به نفع روسی‌زبان‌های کریمه در اوکراین دست به مداخله زده است که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور سابق اوکراین، در یک «کودتا» به دست «ملی‌گراهای دست راستی» برکنار شد.

این در حالی است که آقای یانوکوویچ در پی اعتراضات گسترده به نحوه اداره کشور از سوی او در اوایل اسفندماه مخفیانه مقر حکومت را ترک کرد و نهایتا از شهری در روسیه سر درآورد و تحت حفاظت دولت روسیه قرار گرفت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG