لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۵۸

سازمان ملل تصمیم درباره دخالت نظامی در مالی را به تعویق انداخت


اسلام‌گراها در حال تخریب یک مکان مقدس در تیمبوکتو
سازمان ملل متحد خواستار مجازات و تحریم گروه‌های مسلح اسلام‌گرا در شمال کشور مالی شده و هشدار داد که ممکن است قطعنامه دیگری را با مضمون اعزام نیروهای نظامی کشورهای غرب آفریقا به این منطقه به تصویب برساند.

به گزارش تلویزیون خبری سی‌ان‌ان، روز پنج‌شنبه، ۱۵ تیرماه، شورای امنیت سازمان ملل متحد با اعزام نیروهای نظامی به مالی موافقت نکرد، ولی ضمن تاکید بر ضرورت برقراری صلح در این منطقه اعلام کرد که در صورت لزوم در آینده اعزام نیروی نظامی را به تصویب خواهد رساند.

سازمان ملل متحد همچنین از کشورهای عضو خواسته است تا نام و مشخصات افراد و گروه‌هایی را که با شبکه القاعده در ارتباط هستند در اختیار شورای امنیت این سازمان قرار دهند.

در حالی که جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا طرحی را برای اعزام نیروهای مسلح به مناطق آشوب‌زده کشور مالی پیشنهاد داده، شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که برای بررسی این طرح به جزئیات بیشتری نیاز دارد.

سازمان ملل در بیانیه‌ای در همین باره اعلام کرد: «شورای امنیت آمادگی خود را برای بررسی دقیق‌تر این طرح در همکاری با دولت انتقالی مالی، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا و اتحادیه آفریقا اعلام می‌کند. برای تصمیم‌گیری در مورد اعزام نیروی نظامی باید جزئیات بیشتری را بررسی کرد.»

از زمان برکناری دولت دموکراتیک مالی توسط یک فرمانده ارتش این کشور در ماه مارس امسال این کشور دستخوش آشوب و ناآرامی شده است. در ماه مه حاکم نظامی کشور از قدرت کناره‌گیری کرد و زمام امور را به دولت انتقالی غیرنظامی سپرد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، از آن زمان گروه‌های مسلح قوی و واحدهای شبه‌نظامی از وضعیت بحرانی کشور استفاده کرده و کنترل نواحی شمالی مالی را به دست گرفته‌اند.

گروه‌های مسلح اسلام‌گرا برخی از اماکن مقدس از جمله قبرستان و زیارتگاهی در تیمبوکتو را ویران کرده و تهدید کرده‌اند که حملات خود را گسترش خواهند داد. قبرستان و زیارتگاه واقع در تیمبوکتو جزء اماکن مقدس مهم مسلمانان مالی و از جمله بناهای باستانی است که در فهرست میراث تاریخی جهان ثبت شده بود.

در همین حال دولت انتقالی مالی می‌گوید به فعالیت خود در راستای برقراری دموکراسی و آرامش در کشور ادامه خواهد داد.

همزمان با وخیم‌تر شدن وضعیت در نواحی شمالی کشور مالی، شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد گسترش ابعاد فاجعه انسانی نیز هشدار داده است. در سال جاری به دلیل کاهش چشمگیر در میزان بارش‌های بهاری بخشی از خاک مالی با خطر خشکسالی روبه‌رو شده است.

سازمان ملل متحد و نهادهایی که در این زمینه با آن همکاری می‌کنند برای تامین نیازهای بشردوستانه ساکنان این بخش از خاک آفریقا که کشور مالی را نیز در برمی‌گیرد، یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کمک مالی تقاضا کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG