لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۱۲

با فرمان عفو باراک اوباما، چلسی منینگ آزاد می‌شود


چلسی منینگ در زمان دادگاه به نام بردلی منینگ شناخته می‌شد، اما در زندان خواستار دریافت هورمون برای تغییر جنسیت شد

با فرمان عفو باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، چِلسی مَنینگ، سرباز پیشین ارتش این کشور از زندان آزاد می‌شود. چلسی منینگ به جرم در اختیار قرار دادن اطلاعات حساس نظامی به وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس، به ۳۵ سال زندان محکوم شده بود.

کاخ سفید روز سه‌شنبه، ۲۸ دی‌ماه، و تنها سه روز پیش از پایان کار آقای اوباما اعلام کرد با فرمان عفو رئیس جمهوری، خانم منینگ در روز ۱۷ ماه مه، کمتر از چهار ماه دیگر، آزاد خواهد شد.

این سرباز پیشین ارتش آمریکا که به عنوان تحلیل‌گر اطلاعات در سال ۲۰۰۹ میلادی در عراق خدمت می‌کرد، سه سال پیش به جرم انتشار هزاران سند محرمانه و انتقال آنها به وب‌سایت ویکی‌لیکس به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

دولت باراک اوباما در هفته‌های اخیر از سوی نهادهای مدافع آزادی اطلاعات و حقوق بشر برای عفو چلسی منینگ تحت فشار قرار گرفته بود.

چلسی منینگ در زمان دادگاه به نام بردلی منینگ شناخته می‌شد، اما در زندان خواستار دریافت هورمون برای تغییر جنسیت شد و نام چلسی را انتخاب کرد.

او در دادگاه از اتهام اصلی «دشمنی آمریکا»، تبرئه شد، اما در ۲۰ مورد اتهامی دیگر از جمله جاسوسی مقصر شناخته شد.

چلسی منینگ در جریان دادگاه از عملش عذرخواهی کرد و گفت که تصور می کرده به مردم آمریکا خدمت می کند.

او گفت که هدفش از دادن اطلاعات به «ویکی لیکس» به جریان انداختن بحث و گفت‌وگو در کشور درباره سیاست های نظامی و خارجی آمریکا بوده است.

سال گذشته گزارش‌هایی از تلاش چلسی منینگ برای خودکشی و نیز اعتصاب غذای او در زندان منتشر شده بود.

از سوی دیگر جولیان آسانژ، بنیان‌گذار وب‌سایت ویکی‌لیکس که پیش از این گفته بود در صورت عفو چلسی منینگ، تسلیم مقام‌های آمریکا خواهد شد، در واکنش به عفو منینگ صرفا از تمام کسانی که برای بخشش او مبارزه کردند، تشکر کرد.

او اشاره‌ای به وعده پیشینش برای تسلیم شدن به مقام‌های آمریکا نکرد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG