لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۰۰

محمد علی، اسطوره مشت‌زنی، درگذشت


محمد علی، اسطوره مشت‌زنی سنگین‌وزن جهان، روز جمعه، ۱۴ خرداد، پس از سال‌ها مقاومت در برابر بیماری پارکینسون در ۷۴ سالگی درگذشت.

پیشتر خبرگزاری‌ها از انتقال این مشت‌زن مسلمان به بیمارستان به دنبال وخامت حالش خبر داده بودند، اما مدتی بعد خانواده این قهرمان آمریکایی مشت‌زنی جهان و یکی از اسطوره‌های قرن بیستم از مرگ او در بیمارستان خبر دادند.

محمد علی با نام پیشین اصلی کاسیوس کلی، ۳۲ سال با بیماری پارکینسون مبارزه کرد.

او که سه بار قهرمان مشت‌زنی سنگین‌وزن جهان شده بود در سال‌های اخیر بارها به دنبال وخامت حالش به بیمارستان رفته بود، اما در تمام این سال‌ها به شرکت در مراسم‌ها و ابراز عقیده در باب مسائل گوناگون ادامه می‌داد.

کاسیوس کلی که در سال ۱۹۶۴ با تغییر مذهب، به اسلام گرویده بود، و به دنبال آن نام خود را به محمد علی تغییر داده بود، در یکی از آخرین موضع‌گیری‌های سیاسی خود به نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه آمریکا یعنی دونالد ترامپ حمله کرد.

پس از آن که آقای ترامپ در یکی از مناقشه‌برانگیزترین گفته‌های خود پیشنهاد ممنوعیت ورود مسلمانان به خاک ایالات متحده را مطرح کرد، مشت‌زن آمریکایی در ماه دسامبر گذشته بیانیه‌ای سرزنش‌آمیز منتشر کرده و در آن به آرای ترامپ تاخت.

محمد علی که در رینگ بوکس خود را «برترین» می‌نامید با نام اصلی کاسیوس مارسلوس کلی جونیور در شهر لوئیزویل از ایالت کنتاکی آمریکا به دنیا آمد.

او پس از سال ۱۹۶۴ که به اسلام گروید بارها به دلیل این اقدام و همین طور موضع‌گیری‌اش در مخالفت با جنگ ویتنام و دفاع از حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکا سرزنش شد، اما بر سر عقیده خود ایستاد و سرانجام به‌ویژه در این سال‌های پایانی به عنوان فعال سیاسی و مدنی پذیرش عام یافت.

محمد علی در سال ۲۰۰۵ بالاترین مدال غیرنظامی ایالات متحده، «مدال آزادی ریاست جمهوری»، را از دست رئیس‌جمهور وقت دریافت کرد.

XS
SM
MD
LG