لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۱۵

نوبل شیمی ۲۰۱۴ به طور مشترک به آمریکا و آلمان می‌رود


چهره برندگان نوبل شیمی ۲۰۱۴ بر پرده

در ادامه اهدای جوایز نوبل سال ۲۰۱۴، آکادمی سلطنتی علوم در سوئد روز چهار‌شنبه، ۱۶ مهرماه، اعلام کرد که جایزه نوبل در رشته شیمی به طور مشترک به سه دانشمند، دو نفر از آمریکا و یک نفر از آلمان، تعلق گرفته است.

اختراع و ساخت میکروسکوپ اپتیکی فلوروسنت، میکروسکوپی که پرده از دنیای نادیدنی نانو برمی‌دارد، دلیل اهدای این جایزه به این سه دانشمند اعلام شده است.

اریک بتزیگ، ۵۴ ساله، از انستیتو پزشکی هاوارد هیوز در آمریکا، اشتفان هل، ۵۲ ساله، از انستیتو ماکس پلانک در هایدلبرگ آلمان، و ویلیام مورنر، ۶۰ ساله، از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیای آمریکا سه برنده امسال نوبل شیمی هستند.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد در بیانیه رسمی خود ضمن اعلام نام این سه دانشمند دلیل اهدای این جایزه را چنین اعلام کرده است که «به‌واسطه تلاش‌ها و دستاوردهای این دانشمندان میکروسکوپ اپتیک اکنون می‌تواند پرده از دنیای نانو بردارد».

آن طور که در این بیانیه آمده است،‌ به لطف کار این دانشمندان در حوزه نانوسکوپی اکنون پژوهشگران می‌توانند تک‌تک مولکول‌ها در درون هر سلول زنده را به تصویر بکشند.

این سومین جایزه از جوایز نوبل سال ۲۰۱۴ در رشته‌های مختلف علمی و ادبی است.

آکادمی سلطنتی علوم در شهر استکهلم روز دوشنبه، ۱۴ مهرماه، نام برندگان جایزه نوبل پزشکی و روز سه‌شنبه نام برندگان نوبل فیزیک را اعلام کرده بود.

جايزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۴ به يک پزشک آمريکايی-انگليسی و يک زوج نروژی تعلق گرفت که همه متخصص اعصاب و روان هستند.

از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۳، ۱۰۵ دانشمند و شیمیدان موفق به دریافت نوبل شیمی شده‌اند که از این میان تنها چهار نفر زن بوده‌اند.

سال ۲۰۱۴ مصادف است با دویست و هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس آکادمی سلطنتی علوم سوئد در سال ۱۷۳۹.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG