لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۴۷
ادوارد اسنودن، کارمند سابق دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا، می‌گوید که جمع‌آوری و افشای اطلاعات محرمانه آمریکا را به تنهایی انجام داده و اتهامات مربوط به همکاری وی با روسیه در این زمینه «پوچ» است.

آقای اسنودن در مصاحبه با هفته‌نامه نیویورکر که به شکل رمزی و از محل اقامت فعلی وی در مسکو انجام شده است، در پاسخ به ادعاهای برخی از قانون‌گذاران آمریکا که وی را به همکاری با روسیه متهم کرده‌اند می‌گوید: «ادعاهای مربوط به جاسوسی برای روسیه مضحک و یاوه است.»

اسنودن در بخش دیگری از این مصاحبه می‌گوید: «من مطلقا و مشخصا به شکل انفرادی عمل کرده و از هیچ کس دیگر و به خصوص از هیچ دولتی کمک نگرفته‌ام. چنین اتهامی ابدا به من نمی‌چسبد، چون کاملا مشخص است که اتهام دروغی است و مردم آمریکا از سیاستمدارهایی که فکر می‌کنند زیرک هستند خیلی باهوش‌ترند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک راجرز، رئیس کمیسیون امنیت مجلس نمایندگان آمریکا، چند روز پیش گفته بود که در حال تحقیق در مورد احتمال همکاری روسیه با اسنودن برای سرقت اطلاعات محرمانه آمریکاست.

این قانون‌گذار آمریکایی در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت: «به نظر من یک دلیلی باید وجود داشته باشد که ادوارد اسنودن در پایان به آغوش دستگاه امنیتی روسیه افتاد.»

مایک راجرز در تایید ادعای خود مبنی بر همکاری ادوارد اسنودن با دستگاه امنیتی روسیه هیچ مدرکی ارائه نداده، ولی در همان مصاحبه افزود: «برخی از اطلاعاتی که ما به دست آورده‌ایم را می‌توان سرنخ‌هایی تلقی کرد مبنی بر این که او برای این کار کمک‌هایی دریافت کرده است.»

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که ادوارد اسنودن سال گذشته از آمریکا گریخت و ابتدا به هنگ‌کنگ رفت. وی پس از رفتن به روسیه از آن کشور به مدت حداقل یک سال پناهندگی سیاسی دریافت کرد.

دولت و دستگاه قضایی آمریکا خواستار بازگرداندن وی به این کشور برای محاکمه هستند. انتشار اسناد محرمانه دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا توسط ادوارد اسنودن در این کشور و در سراسر جهان جنجال و مباحث گسترده‌ای را در مورد شیوه‌های جاسوسی آمریکا به راه انداخت.

مقامات امنیتی آمریکا هفته پیش به خبرگزاری رویترز گفتند که هیچ مدرکی در دست ندارند که نشان دهد ادوارد اسنودن برای اقدامات خود از کسی کمک گرفته است.

ادوارد اسنودن در ماه اکتبر سال گذشته در مصاحبه‌ای به روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که هیچ یک از مدارک و اطلاعات محرمانه آمریکا را با خود به روسیه نبرده است. وی در همان مصاحبه تاکید کرد: «هیچ امکانی وجود ندارد که روس‌ها یا چینی‌ها چیزی از این مدارک را دریافت کرده باشند.»

او در بخش دیگری از مصاحبه اخیر خود با مجله نیویورکر گفته است: «اگر من جاسوس یا همکار روسیه بودم دلیلی نداشت که ابتدا به هنگ‌کنگ بروم و یا بعد از ورود به مسکو مدتی طولانی در فرودگاه سرگردان بمانم. تجربه نشان داده که با جاسوسان خیلی بهتر از این رفتار می‌شود.»
XS
SM
MD
LG