لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۴۴

شبکه جهانی سوییفت «هک شد»


شبکه بین بانکی جهانی سوییفت روز دوشنبه در بیانیه‌ای اذعان کرد که آلت دست عده‌ای هکر شده که میلیون‌ها دلار را از حساب بانک مرکزی بنگلادش در نیویورک ربوده‌اند.

این شبکه همچنین از مشتریان خود خواست نرم‌افزار سوییفت را آپدیت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شبکه جهانی سوییفت که روزانه مسئول انتقال میلیاردها دلار به گوشه و کنار جهان است روز دوشنبه، ششم اردیبهشت، به مشتریان خود هشدار داده است که از «چند مورد سایبری» آگاه شده که هکرها به این سیستم نفوذ کرده‌اند.

در همین حال به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین مسئله هک شدن سیستم سوییفت در حالی رسانه‌ای می‌شود که مقامات بنگلادش پرونده سرقت سایبری ۸۱ میلیون دلار از حساب بانک مرکزی این کشور را در دست دارند.

این سرقت سایبری میلیون دلاری که در ماه فوریه گذشته برملا شد از حساب بانک مرکزی بنگلادش در بانک مرکزی نیویورک انجام شده است.

سرقت سایبری ۸۱ میلیون دلاری از بانک مرکزی بنگلادش که در ماه مارس گذشته رئیس این بانک را نیز به استعفا کشاند در همان زمان رسانه‌ای شدن «بزرگ‌ترین سرقت سایبری» جهان نام گرفت.

سوییفت در بیانیه روز دوشنبه خود اذعان کرده است که هکرهای مسئول این سرقت برای پوشاندن رد خود و گم کردن مکان انتقال پول مسروقه «نرم‌افزار سوییفت در کامپیوترهای بانک بنگلادشی را دست‌کاری کرده‌اند».

آن طور که خبرگزاری رویترز در گزارش خود می‌گوید، سوییفت روز دوشنبه به همراه بیانیه‌ محرمانه‌اش که این خبرگزاری به نسخه‌ای از آن دست یافته یک آپدیت امنیتی هم برای مشتریان نرم‌افزار خود ارسال کرده است.

هک شدن سیستم سوییفت از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که این سیستم بیش از ۱۱ هزار موسسه مالی در سراسر جهان را در بر می‌گیرد که سالانه با مبادله بیش از شش میلیارد پیام معادل صدها میلیارد دلار پول را بین ۲۱۵ کشور و سرزمین خودمختار اقتصادی در جهان جابه‌جا می‌کنند.

بانک‌های ایران هم به این سیستم وصل بودند، اما پس از تشدید تحریم‌های بانکی و نفتی ایران، ارتباط بانک‌های تحریم شده ایرانی با این سیستم از ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۰ قطع شد.

با قطع این سیستم که نهایتا در پایان سال گذشته، ۱۳۹۴، به پایان رسید، ایران قادر نبود پول ناشی از درآمدهای نفتی خود را از طریق شبکه بین‌المللی بانکی به داخل منتقل کند یا مبادلات دیگر بانکی را انجام دهد.

سوییفت که مخفف «انجمن جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» است زیر نظارت نظام حقوقی بلژیک فعالیت می‌کند و دفتر مرکزی آن نیز در همین کشور قرار دارد.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG