لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۳

یوکیا آمانو: توافق هسته‌ای همچنان شکننده است


دیدار یوکیا آمانو رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی و علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران، تابستان امسال در وین

یوکیا آمانو رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که کار نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای میان ایران و ۶ قدرت جهانی را بر عهده دارد در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان اجرای توافق هسته‌ای را «همچنان شکننده» عنوان کرده است.

آقای آمانو پیش از سفر به آلمان در این گفت‌وگو تأکید کرده است که هرگونه «قصور و اشتباه کوچک فنی در امر اجرا می‌تواند به یک مساله سیاسی بزرگ تبدیل شود و تأثیر منفی قابل‌توجهی بر این توافق داشته باشد.»

یوکیا آمانو پیش‌تر در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند گفته بود که ایران از ابتدای سال میلادی جاری تمام تعهدات خود را بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اجرا کرده است.

به گفته او، ایران در ماه فوریه گذشته حدود ۹۰۰ کیلو بیشتر از میزان مجاز آب‌سنگین در اختیار داشت اما در پی تذکر آژانس، اقدامات لازم را انجام داد.

با این‌ وجود جمهور اسلامی ایران از «تأخیر آمریکا در انجام تعهداتش در خصوص برجام» شکایت کرده است.

آقای آمانو پیش از سفر به آلمان در این گفت‌وگو تأکید کرده است که هرگونه «قصور و اشتباه کوچک فنی در امر اجرا می‌تواند به یک مساله سیاسی بزرگ تبدیل شود و تأثیر منفی قابل‌توجهی بر این توافق داشته باشد.»​
آقای آمانو پیش از سفر به آلمان در این گفت‌وگو تأکید کرده است که هرگونه «قصور و اشتباه کوچک فنی در امر اجرا می‌تواند به یک مساله سیاسی بزرگ تبدیل شود و تأثیر منفی قابل‌توجهی بر این توافق داشته باشد.»​

حسن روحانی رییس جمهوری ایران ۲ مهر ماه امسال در نیویورک در جمع خبرنگاران گفت: «گله‌ای که ما از ایالت متحده آمریکا داریم در نحوه اجرای برجام در طول ۸ ماه گذشته، این است که در اجرای تعهدات خود، ما شاهد تأخیر و در برخی موارد هم شاهد اهمال و همچنین عدم شفافیت هستیم.»

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران هم ۳ مهر ماه در شورای روابط خارجی آمریکا گفته بود که ۸ ماه پس‌ از این توافق به دلیل نگرانی از اقدامات تنبیهی آمریکا هیچ بانک بزرگ اروپایی حاضر به آغاز همکاری با ایران نشده است.

اما ایالات‌متحده آمریکا می‌گوید اقدام‌های مورد نیاز را بر اساس توافق صورت گرفته میان ۶ قدرت جهانی و ایران انجام داده است.

این در حالی است که اوایل هفته جاری علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی از دیدار با زیگمار گابریل وزیر اقتصاد آلمان خودداری کرد. سخنگوی آقای گابریل به خبرگزاری رویترز گفت که از دلیل ملغی شدن این دیدار اطلاع ندارد. اما این اتفاق پس‌ از آن رخ داد که وزیر اقتصاد آلمان خواستار آن شد که تهران اصلاحات اساسی و تلاش بیشتری را برای آتش‌بس در سوریه دنبال کند.

همزمان با رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا، دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه با انتقاد شدید از توافق هسته‌ای گفت که برخلاف حرف پیشینش مبنی بر پاره کردن توافق انجام‌شده این اقدام سخت خواهد بود.

یوکیا آمانو همچنین با اشاره به روابط ایران و آمریکا به خبرگزاری آلمان گفته است که میان تهران و واشینگتن اعتماد کمی وجود دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG