لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۴۷

تجدید نظر سازمان ملل در آمار مبتلایان به ایدز در جهان


بسیاری از دولت های جهان در تلاشند تا با تبلیغات و بالابرن آگاهی ها، از گسترش ایدز جلوگیری کنند. (عکس آگهی آموزشی در صربستان)

سازمان ملل روز سه شنبه در آمارهای تخمينی خود از تعداد ناقلان ويروس HIV تجديد نظر کرد و اعلام کرد که اين تعداد، هفت ميليون تن کمتر از تعدادی است که پيش از اين تخمين زده می شد.


در گزارش سالانه «برنامه ايدز ملل متحد – UNAIDS»، تاکيد شده که تعداد ناقلان ويروس HIV و مبتلايان به ايدز در سراسر جهان، در حال حاضر ۳۲ ميليون و ۲۰۰هزار نفر تخمين زده می شوند.


در سال ۲۰۰۶ ميلادی و در گزارشی مشابه از اين نهاد بين المللی، اين آمار ۳۹ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر برآورد شده بود. در گزارش امسال آمده که آمار درست سال گذشته نيز ۳۲ ميليون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است.


با اين حال مقام های بهداشتی اين سازمان بين المللی تاکيد کردند که تغيير در برآوردها از ميزان گسترش ويروس HIV، نه تنها به معنای تلاش برای کاهش فعاليت ها نيست، بلکه کماکان بايد کشورهای جهان برنامه های خود را برای مقابله با گسترش اين بيماری پيگيری کنند.


در گزارش تازه UNAIDS آمده است که يکی از دلايل اصلی تجديد نظر در تخمين های موجود، تغيير در برآورد تعداد ناقلان HIV و مبتلايان به ايدز در کشور هند است.


در اين گزارش آمده است که در سال ۲۰۰۷ ميلادی، تا امروز دو ميليون و ۵۰۰ هزار نفر به ويروس HIV مبتلا شده اند که از اين تعداد يک ميليون و ۷۰۰ هزار مورد در HIV در کشورهای جنوب صحرای آفريقا ثبت شده اند، به بيان ديگر دو سوم ناقلان جديد ويروس HIV نيز در همين کشورها زندگی می کنند.


بر اساس آمار يونيسف، تعداد مبتلايان به ويروس HIV در ايران در سال ۱۳۸۵، ۱۳ هزار و ۳۵۷ نفر گزارش شده است که از اين ميان نود و چهار و نيم درصد را مردان و پنج و نيم درصد را زنان تشکيل می دهند.

حدود ۲۲ ميليون و پانصدهزار نفر ناقل ويروس و مبتلا به بيماری ايدز در قاره آفريقا زندگی می کنند که ۶۸ درصد کل ناقلين اين ويروس و مبتلايان به ايدز در سراسر جهان را شامل می شود.


تخمين تازه برنامه ايدز ملل متحد حاکی است که در آسيا، چهار ميليون و ۹۰۰ هزار نفر مبتلا به ويروس و بيماری ايدز وجود دارد که نسبت به سال گذشته، ۴۴۰ هزار نفر افزايش داشته است.


ايدز در ايران

بر اساس آمار يونيسف، تعداد مبتلايان به ويروس HIV در ايران در سال ۱۳۸۵، ۱۳ هزار و ۳۵۷ نفر گزارش شده است که از اين ميان نود و چهار و نيم درصد را مردان و پنج و نيم درصد را زنان تشکيل می دهند.


۶۴ درصد مبتلايان در ايران از راه تزريق مواد مخدر به اين ويروس مبتلا شده اند و بر اساس اين آمار ابتلا به اين بيماری بر اثر روابط جنسی ، حدود ۴/۷ درصد بوده است.


بيشترين مبتلايان در رده سنی بين ۲۰ تا ۳۴ سال گزارش شده اند که بيش از ۴۰ درصد کل مبتلايان را تشکيل می دهند.


تعداد مرگ و مير بر اثر بيماری ايدز در ايران تا ۳۱ خرداد ۱۳۸۵، ۱۶۲۴ نفر بوده است.


XS
SM
MD
LG