لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۱۹

«در مناطق فلسطینی انتخابات زودرس برگزار می شود»


رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی گفت که انتخابات زودرس در اين مناطق بايد در اسرع وقت برگزار شود.
محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، روز شنبه ۱۶ دسامبر خواهان برگزاری انتخابات پارلمانی و رياست جمهوری زودرس در سرزمين های فلسطينی شد.

اين اظهارات آقای عباس که در کشاکش درگيری های شديد ميان احزاب فلسطينی بيان می شود، نگرانی ها بر سر احتمال وقوع جنگ داخی در اين مناطق را شديدا افزايش داده است.

رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی گفت که انتخابات زودرس در اين مناطق بايد در اسرع وقت برگزار شود. وی گفت در دوران انتقالی بايد تمامی تلاش ها بر تشکيل يک دولت اتحاد ملی متشکل از تکنوکرات ها، به منظور از ميان برداشتن تحريم کشورهای غربی عليه دولت حماس متمرکز شود.

آقای عباس در پی اعلام تصميم جديدش مبنی بر برگزاری انتخابات زودرس گفت: «بحران در حال شدت يافتن است و بدون دستيابی به توافق سياسی، همچنان شاهد اختلال در امنيت خواهيم بود.»

در همين حال اما يکی از نزديکان آقای عباس در خصوص زمان دقيق برگزاری انتخابات گفت که چنين انتخاباتی نمی تواند تا پيش از اواسط سال آينده ميلادی (سال ۲۰۰۷) برگزار شود.

صائب عريقات دليل اين تاخير را «مسائل حقوق و تکنيکی» عنوان کرد.

تا پيش از اين و با بالا گرفتن تنش در منطقه، محمود عباس خواهان يافتن راه حلی سياسی برای اين درگيری ها شده اما درعين حال تاکيد کرده بود که از حق انحلال دولت در صورت لزوم برخوردار است.

تصميم واظهارات اخير رييس تشکيلات خودگردان که از شبکه تلويزيونی دولتی فلسطينی پخش شد، با واکنش بلادرنگ دولت حماس مواجه شد.

مشير المصری نماينده ارشد پارلمانی حماس با بيان اين که دولت فعلی «طبق موازين دموکراتيک برگزيده شده»، آقای عباس را متهم به توطئه برای کودتا عليه دولت حماس کرد.

وصفی کبها وزير امور زندانيان در دولت حماس نيز گفت که «تشکيل دولت اتحاد ملی تنها راه حل برای وضعيت موجود است.» وی افزود: «دولت حماس هر اقدام ديگری را که منجر به پيچيدگی اوضاع فلسطينيان شود، رد می کند.»

با وجود درگيری های کم سابقه اخير ميان فتح (حزب هوادار محمود عباس) و سازمان حماس و در حالی که حماس بارها تاکيد کرده هر فراخوانی برای انتخابات زودرس را به منزله کودتا تلقی می کند، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی در سخنان اخيرش خطر بروز جنگ داخلی در مناطق فلسطينی را رد کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG