لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۴۴

آمادگی طالبان برای مقابله با ناتو در موسی قلعه


آنجيلا بيلنگس يکی از سخنگويان نظاميان تحت فرماندهی ناتو در کابل گفت که سربازان بين المللی حاضرند از هر طرح دولت افغانستان در بخش عملياتی در موسی قلعه حمايت کنند.
آخرين گزارش ها از شهرستان موسی قعله که حدود يک هفته قبل زير تلسط طالبان در آمد حاکی از حضور طالبان و آمادگی اين گروه برای مقابله با نيروهای بين المللی و دولتی افغانستان است.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان صبح روز شنبه گفت که شبه نظاميان طالبان در داخل شهر حضور ندارند و در حومه شهرستان موسی قلعه فعاليت می کنند.

زمر بشری سخنگوی وزارت کشور افغانستان تصريح کرد که نهاد های امنتی برای بازگشت امنيت در شهرستان موسی قعله روی برنامه های کاری می کنند که او به جزييات آن اشاره نکرد.

به گفته آقای بشری بيم از تلفات غيرنظاميان تنها عامل بازدارنده و دليل حرکت محتاط نهادهای امنتی دولتی افغانستان در برابر طالبان در شهرستان موسی قلعه بوده است.

در عين حال آنجيلا بيلنگس يکی از سخنگويان نظاميان تحت فرماندهی ناتو در کابل گفت که سربازان بين المللی حاضرند از هر طرح دولت افغانستان در بخش عملياتی در موسی قلعه حمايت کنند.

وی گفت: «وضعيت موسی قلعه تغيير نکرده است. ما شاهد حرکت های بيشتری در آن جا نبوده ايم. نيروهای آيساف در حمايت از سربازان دولت افغانستان متعهد می مانند تا در زمانی که ما تصميم می گيرم وارد صحنه شوند. طالبان به صورت قطع نمی توانند ما را شکست دهند.»

موسی قلعه پس از حدود سه ماه آرامش، دوباره به صحنه نبرد بين طالبان و سربازان ناتو تبديل شده است. ژنرال های بريتانيايی که مسوليت فرماندهی نيروهای نظامی ناتو را داشتند، حدود سه ماه قبل در توافق با بزرگان قومی از موسی قلعه خارج شدند.

از آن به بعد ظاهرا گفته می شد، همين بزرگان قومی بودند که امنيت موسی قلعه را تامين می کردند. اما به نظر می رسد موسی قلعه در سه ماه گذشته بدون حضور نظاميان ناتو بيشتر به پناگاه طالبان شبه بوده تا يک منطقه آرام.
XS
SM
MD
LG