لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۱۲

نگرانی اسراییل از تلافی جویی احتمالی ایران


آقای عسگری در میانه بمهن ماه در استانبول مفقود شد.
در پی مفقود شدن معاون سابق وزير فاع ايران در ترکیه، دولت اسراييل، تدابير امنيتی حفاظت از ديپلمات های خود را در سراسر جهان، افزايش داد.

خبرگزاری فرانسه، روز سه شنبه، به نقل از راديوی ارتش اسراييل گزارش داد، از آنجا که ايران می تواند در جريان مفقود شدن عليرضا عسگری، به اسراييل مظنون باشد، نيروهای امنيتی اين کشور، برای پيشگيری از هرگونه حادثه برای ديپلمات های اين کشور، حفاظت از آنها را جدی تر پی خواهند گرفت.

عليرضا عسگری، که معاونت وزير دفاع در دولت محمد خاتمی را به عهده داشت، در میانه بهمن ماه از دمشق به استانبول سفر کرد و بعد از ورود به يک هتل مجلل، ناپديد شد.

منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران نيز در اين باره به خبرنگاران گفت که دولت ايران، برای يافتن آقای عسگری، از راه ديپلماتيک اقدام می کند.

وی در جمع خبرنگاران افزود: «ايران خواستار توضيح دولت ترکيه در اين باره است.»

ابهامات بسيار

در حالی که مقام های رسمی، درباره علت مفقود شدن عليرضا عسگری و مکان احتمالی حضور وی در حال حاضر، هيچ اظهارنظری نکرده اند، اما رسانه های اسراييلی، حدس هايی را در اين باره منتشر کرده اند.

يکی از تئوری هايی که در اين رسانه ها مطرح شده، اين است که جاسوس های اسراييلی يا ماموران کشورهای هم پيمان اسراييل چون آمريکا، در مفقود شدن آقای عسگری نقش داشته اند. اين گمانه زنی ها، از سوی هيچ يک از مقام های رسمی يا حتی منابع مطلع تاييد نشده است.

در اين گمانه زنی ها، دو تئوری «دزديده شدن» معاون سابق وزير دفاع و «پناهنده شدن» وی، مطرح شده است.

گاد شيرمون، مامور سابق موساد در امور بين المللی و روزنامه نگار کنونی روزنامه «معاريو» چاپ اسراييل، در اين باره گفته است که آقای عسگری، از سرداران سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و به اطلاعات در زمينه برنامه هسته ای ايران، دسترسی داشته است.

اسراييل که خود، تنها «قدرت هسته ای تاييد نشده» در خاورميانه است، بارها ايران را متهم کرده که در تلاش است بمب هسته ای توليد کند. ايران نيز بارها اين اتهام را رد کرده است.

«ارتباط با مفقود شدن ران آراد»


يکی از گزارش های تاييد نشده ديگر درباره عليرضا عسگری، «ارتباط او با مفقود شدن ران آراد، خلبان اسراييلی» در سال ۱۹۸۶ ميلادی است.

رسانه های اسراييلی مدعی هستند که آقای عسگری، همزمان با مفقود شدن ران آراد در لبنان، برای انجام يک «ماموريت ويژه» از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در لبنان به سر می برده است. در آن زمان، ران آراد بعد از سقوط هواپيمايش در جنوب لبنان مفقود شد و هنوز اطلاع دقيقی از سرنوشت او در دست نيست.

مقام های اسراييلی، بارها ايران را متهم کرده اند که در مفقود شدن ران آراد نقشی کليدی داشته است. اما تهران، هرگونه دست داشتن در گم شدن خلبان اسراييلی را بارها تکذيب کرده است.

بعد از سقوط هوايپمای بمب افکن فانتوم که آقای آراد هدايت آن را به عهده داشت، وی توسط جنبش شيعه امل لبنان بازداشت شد. اسراييل برای آزاد کردن ران آراد، مذاکراتی را با شيعيان لبنان آغاز کرد که بعد از بمباران روستايی در جنوب لبنان در سال ۱۹۹۶ ميلادی، این مذاکرات به بن بست رسيد.

راديوی ارتش اسراييل، روز سه شنبه مدعی شد که عليرضا عسگری، در زمانی که در سپاه پاسداران سمتی را به عهده داشته، با گروه حزب الله لبنان و به گفته اين راديو، «ديگر گروه های تروريستی» رابطه داشته است.
XS
SM
MD
LG