لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۱

عفو بین الملل: شش زن در ایران، در آستانه اعدام هستند


سازمان عفو بين الملل با انتشار بيانيه ای، ضمن ابراز نگرانی از صدور حکم اعدام برای شش زن در ايران، اين احکام را محکوم کرد.

سازمان عفو بين الملل با انتشار بيانيه ای، ضمن ابراز نگرانی از صدور حکم اعدام برای شش زن در ايران، اين احکام را محکوم کرد.


به گزارش سازمان عفو بين الملل، شهربانو ندام، ۵۰ ساله، طيبه حجتی، سهيلا ۲۸ ساله، اکرم ۳۵ ساله و زهرا ۳۰ ساله در آستانه اعدام قرار دارند.


روزنامه اعتماد چاپ تهران پيشتر خبر داده بود که دست کم دو تن از اين پنج زن قرار است روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه در تهران اعدام شوند. چهار زن به جرم قتل همسران و يکی از آنها به جرم قتل فرزندش، به اعدام محکوم شده اند.


سازمان عفو بين الملل ضمن محکوم کردن احکام اعدام اين پنج زن، يادآور شده است که بر اساس قوانين ايران، در اين مرحله آيت الله هاشمی شاهرودی، رييس قوه قضاييه می تواند احکام اعدام را متوقف کند.


شهربانو ندام، متهم است ۱۱ سال پيش همسر خود را به قتل رسانده است. او ابتدا قتل همسرش را انکار کرده بود، اما پس از آن به گفته سازمان عفو بين الملل از بيم آن که اتهام قتل به پسرش وارد شود، به قتل همسرش اعتراف کرده است.


شهربانو ندام ابتدا اعلام کرده بود که همسرش خودکشی کرده است.مجازات اعدام در ۱۰۱ کشور دنيا به طور قانونی لغو شده است. در ۳۲ کشور ديگر نيز مجازات اعدام در عمل اجرا نمی شود. در حال حاضر، تنها ۲۵ کشور همچنان مجازات اعدام را اجرا می کنند.

اکرم، ۳۵ ساله متهم است پنج سال پيش همسر ۶۵ ساله خود را به قتل رسانده است. او در بازپرسی گفته است که خانواده اش پس از ازدواج اول، او را مجبور به ازدواج با همسر دومش کرده بودند. به گفته اکرم وی معتاد به مواد مخدر بوده و او مايل به ازدواج با اين مرد ۶۵ ساله نبوده است.


روزنامه اعتماد چاپ تهران همچنين خبر از احتمال اعدام زنی ۲۸ ساله به نام سهيلا در روز ۱۵ اسفند داده بود. در گزارش اين روزنامه آمده بود: «با وجود اينکه نام وی توسط مقامات قوه قضاييه تاييد نشده است؛ خبرها حاکی از اين است که وی روز چهارشنبه اعدام خواهد شد.»


سهيلا متهم به قتل فرزند ۵ ساله اش است. به نوشته روزنامه اعتماد به هنگام برگزاری جلسه دادگاه، سهيلا اعتراف کرده که پسرش در نتيجه روابطی خارج از ازدواج به دنيا آمده است و پدر اين کودک که سهيلا حاضر نشد نامی از او ببرد، به خارج از ايران مهاجرت کرده است.


به دليل مشخص نبودن پدر مقتول، مدعی العموم تهران خود شخصا شکايت از سهيلا را بر عهده گرفته و او را به قصاص محکوم کرده است.


به گزارش سازمان عفو بين الملل، دو زن ديگر نيز در خطر اعدام قرار دارند، با اين حال هنوز تاريخی برای اعدام آنها در نظر گرفته نشده است.


طيبه حجتی، پس از قتل همسرش ۸ سال را در زندان اوين سپری کرده است. زهرا ۳۰ ساله نيز به اتهام قتل همسر ۷۰ ساله اش در آستانه اعدام قرار دارد.زهرا در دی ماه ۱۳۸۴ زمانی که همسرش مست به خانه آمد، او را به قتل رساند.


سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود آورده است که اين وظيفه دولت ايران است که «عدالت را درباره کسانی که جرم های جدی و سنگين انجام داده اند اجرا کند، اما اين سازمان در تمام شرايط با مجازات اعدام مخالف است.»


بر پايه آمار خبرگزاری فرانسه، در سال گذشته ميلادی ۲۹۸ تن در ايران در ملاء عام اعدام شدند.


ماه گذشته، شان مک کورمک، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا با تقبيح موارد روز افزون اعدام در ايران گفت که آمريکا همراه ديگر اعضای جامعه بين المللی، نگرانی خود را از افزايش آمار اعدام ها در ايران ابراز می کند.


در ميان کشورهای جهان که هنوز قانون اعدام را اجرا می کنند نيز ايران در کنار چين بيشترين تعداد اين مجازات را اجرا می کند.

به گفته آقای مک کورمک، بر پايه گزارش های رسانه های داخلی و رسانه های گروهی بين المللی، از آغاز سال جاری ميلادی تا کنون (نزديک به شصت و پنج روز) دست کم سی و شش تن در ايران اعدام شده اند.


جمهوری اسلامی ايران يکی از امضاء کنندگان کنوانسيون بين المللی حقوق مدنی و سياسی است و اجرای احکام اعدام مخالف اين کنوانسيون است.


مجازات اعدام در ۱۰۱ کشور دنيا به طور قانونی لغو شده است. در ۳۲ کشور ديگر نيز مجازات اعدام در عمل اجرا نمی شود. در حال حاضر، تنها ۲۵ کشور همچنان مجازات اعدام را اجرا می کنند.


در ميان کشورهای جهان که هنوز قانون اعدام را اجرا می کنند نيز ايران در کنار چين بيشترين تعداد اين مجازات را اجرا می کند.


XS
SM
MD
LG