لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۰

انتخابات پارلمانی ارمنستان، شنبه برگزار می شود


در آستانه انتخابات، فعالیت تبلیغاتی احزاب در ارمنستان اوج گرفته است.

روز شنبه در ارمنستان انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد. نخست وزیر ارمنستان پنجشنبه اعلام کرد به دنبال تصدی مقام ریاست جمهوری این کشور است.


سرژ سرکیسیان، نخست وزیر ارمنستان که به رابرت کوچاریان، رییس جمهوری این کشور نزدیک است، رهبری حزب «جمهوری» را بر عهده دارد.

سرژ سرکیسیان، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «اگر حزب جمهوری آرای لازم را در انتخابات کسب کند و اگر این حزب کاندیداتوری من را برای انتخابات پارلمانی به جلو بیندازد، من با کمال میل این پیشنهاد را می پذیرم.»


رابرت کوچاریان، رییس جمهوری ارمنستان سال آینده پس از پایان دوره دوم ریاست جمهوری، از مقام خود کناره خواهد گرفت.

نخست وزیر ارمنستان در گفت و گو با خبرگزاری رویترز اظهار امیدواری کرد حزبش «خیلی بیش از ۲۵ درصد آراء» را در انتخابات روز شنبه به دست بیاورد.


رابرت کوچاریان در حال رای دادن در انتخابات سال 2003

انتخابات پیشین پارلمانی در ارمنستان، در سال ۲۰۰۳ از نظر کشورهای غربی فاقد استانداردهای دموکراتیک خوانده شده بود.


رهبران گروه های مخالف اعلام کرده اند اگر در انتخابات تقلب صورت گیرد، تظاهراتی را در خیابان های ایروان، پایتخت ارمنستان برگزار خواهند کرد. پس از انتخابات سال ۲۰۰۳ تعدادی از گروه های مخالف که عقیده داشتند در انتخابات تقلب صورت گرفته، به خیابان ها ریخته و با پلیس درگیر شدند.

دولت های غربی به دولت ارمنستان هشدار داده اند کیفیت انتخابات روز شنبه را بالا ببرد و در غیر این صورت با عواقب آن رو به رو خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، اگر کشورهای غربی اعلام کنند انتخابات روز شنبه ارمنستان برای انتخاب اعضای پارلمان این کشور، استانداردهای یک انتخابات دموکراتیک را ندارد، ارمنستان با قطع کمک های خارجی و انزوای بیشتر رو به رو خواهد شد.

اتحادیه اروپا هشدار داده است که اگر ارمنستان می خواهد مشارکت خود را در برنامه سیاست همسایگی این اتحادیه ادامه دهد، باید انتخاباتی دموکراتیک برگزار کند.

نظرسنجی های پیش از انتخابات نشان می دهند که دو حزب مدافع دولت، حزب حاکم «جمهوری ارمنستان» و حزب «ارمنستان شکوفا» از شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات پارلمانی روز شنبه، برخوردارند.

بیش از ۲۰ حزب سیاسی و هزار کاندیدا برای تصاحب کرسی های پارلمان به رقابت خواهند پرداخت و بیش از ۳۰۰ ناظر از سازمان امینت و همکاری اروپا در کنار صدها ناظر داخلی و خارجی، بر این انتخابات نظارت خواهند کرد.


XS
SM
MD
LG